Ücretsiz maske dağıtımına devam edilmeli

235

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Vekili ile Gıda ve Sağlık Komisyonu Başkanı Sinan Vargı: “Geçim sıkıntısına bir de maske yükü eklendi, 20 kuruşa mal edilen maske her yerde üst sınırdan beş misli fiyata yani 1₺’ye satılacak. 4 kişilik bir ailenin maske gideri 300₺’yi buluyor”

“Korona virüs salgını nedeniyle işsiz kalan ve artan fiyatlar altında ezilen insanımızın sırtına bir de paralı maske yükü eklendi.” diyen Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Vekili ile Gıda ve Sağlık Komisyonu Başkanı Sinan Vargı; “4 kişilik bir ailenin günlük maske ihtiyacı en az 4 maskeden ayda 120 maske ediyor. Okullar açıldığında ve ailenin tüm fertleri çalıştığında ise bu ihtiyaç günde 10 maskeye kadar çıkacak, bu da dört kişilik bir ailenin maske giderinin 300₺’ye çıkmasına yol açacak” şeklinde açıklamalarda bulundu.

15-20 kuruş arasında bir maliyetten söz ediliyor

Maskenin en fazla 1₺’ye satılması şeklinde verilen kararın halkın sırtına bir yük olduğunu belirten TÜDEF Genel Başkan Vekili Sinan Vargı; “Maske üreten firmaların maliyetleri en fazla 25 kuruşu geçmiyor. Gönüllü olarak üretim yapan sivil toplum kuruluşları ve hastanelerde de 15-20 kuruş arasında bir maliyetten söz ediliyor. Basında yer alan haberlere göre; Sivas Halk Eğitim Merkezi, piyasada karaborsa yaklaşık 5₺’ye satılan maskeleri 18 kuruşa mal ederek sağlık ocakları ve hastanelere bağışlıyor.  Manisa Şehir Hastanesi ise gönüllülerden oluşturduğu bir ekip ile 15-20 kuruş arasında maliyet çıkartıyor” dedi.

Açlık ve yoksulluk sınırı hesaplamalarına korona maskesi de dahil edilsin

Bir liralık maske fiyatının, işsizlikten ve hayat pahalılığından dolayı sıkıntı içinde olan halkın sırtına bir yük olarak eklendiğine işaret eden Sinan Vargı; “Mayıs ayı başında açlık sınırı olarak tabir edilen dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı 2.374₺ idi şimdi buna 300₺ maske parasının da eklenmesi gerekecek” şeklinde konuştu.

Toptan maske en fazla 50 kuruş olmalı

Tek kullanımlık maskeyi yıkayıp yeniden kullanan ailelerin olduğunu ve 1₺’lik fiyatlandırmanın korona virüsü yayacağını da belirten Sinan Vargı, “Halka yine sağlık ocakları ve eczanelerden ücretsiz maske dağıtımına devam edilmeli. Para ile toptan paket satışlarda ise maliyeti 25 kuruş olan maske en fazla 50 kuruşa satılmalı. Elli maske alan bir tüketicimiz 50₺ yerine 25₺ ödemelidir” şeklinde sözlerine devam etti.

Önceki İçerikBankalar ayrımcılık yapamaz
Sonraki İçerikSalgında annelik zor!..