TÜKDES Genel Başkanı Süleyman BAKAL: “Elektrik zamları herkesi çarptı!”

58

Elektrik fiyatlarından katlanarak artan şikayetleri değerlendiren Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Genel Başkanı Süleyman BAKAL ” toplumun tüm kesimleri elektrik fiyatları konusunda acil ve adil düzenleme beklemektedir.” dedi.

Genel Başkan Süleyman BAKAL konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

Elektrik fiyatlarına yapılan yüksek ve kademeli zamlar toplumun tüm katmanlarında infiale yol açtı. Bu infial faturalar geldikçe artmakta, tüketicilerin itirazı kartopu gibi büyümektedir.

Birinci kademinin 01.02.2022 tarihinden itibaren 7kWh/gün olarak belirlenmesi tüketicilerin elektrik faturalarında önemli oranda bir düşüş sağlamamaktadır.

Toplumunu tüm kesimlerinden yükselen itirazlar hükümet nezdinde yankı buldu. Hükümet adına açıklama yapan yetkililer elektrik fiyatları üzerinde çalıştıklarını teklifleri değerlendirdiklerini ifade ettiler.

Umudumuz elektrik fiyatlarını adil seviyeye çekecek çalışmanın ivedilikle sonuçlanması yönündedir.

Elektrik fiyatlarını makul seviyeye çekmek için yapılan çalışmada;

Salgının, enerji fiyatlarının ve sürdürülebilirliğin yükü adil şekilde dağıtılmalı, gelir dağılımındaki adaletsizlik derinleştirilmemelidir.

Dağıtım şirketlerinin kâr oranları yeniden değerlendirilmeli salgın sürecinde elektrik dağıtım şirketlerinin de taşın altına elini koyması sağlanmalıdır.

Elektrik fiyatları düzenlenirken; elektriğin tüketiciler için temel ihtiyaç olduğu sürekli masada bulundurulmalıdır.

Elektrik fiyatlarında genel bir indirim yapılmalı; toplumun alt ve orta gelir gruplarının büyüme ve kalkınmayı finanse etme uygulamaları önlenmelidir. Adil kapsayıcı büyüme öncelenmelidir.

Tüketiciler; elektrik fiyatlarını  adil seviyeye çekecek çalışmanın ivedilikle sonuçlanmasını ve alınan kararların  kamu vicdanını yaralamamasını beklemektedir.

Önceki İçerikNihayet gıdada KDV indirimi geldi Peki, etiketler ne zaman değişecek?
Sonraki İçerikYıllardır dile getirdiğimiz gıda maddelerinde KDV’nin sıfırlanması talebimizin, %1 ile karşılık bulması olumludur