Kaşıkla verilen, sapıyla geri alındı!

69

Meral Gürer // İzmit Tüketiciler Birliği Derneği Genel Başkanı

Memur ve emekli maaşlarına yapılan zammı değerlendiren İzmit Tüketiciler Birliği Derneği Genel Başkanı Meral Gürer; “yapılan zam cebe girmeden, faturalara yansıdı” dedi 

İzmit Tüketiciler Birliği Derneği Genel Başkanı Meral Gürer konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır 

2021/Temmuz itibariyle memur ve emekli maaşlarına yüzde 8,45 oranında zam yapılmıştır. Aynı günlerde elektriğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 12 zam gelmiştir. 

Ekonomik krizin pandemiyle tavan yaptığı, çok sıkıntılı, sancılı bir süreç ve sanki hiç bitmeyecek hissi insanlarda gelecek kaygısı, psikolojik travmalar yarattı.

Artarda gelen zamlar geçim sıkıntısıyla boğuşan tüketici cephesinde adeta deprem etkisi yarattı. Artırılan dolaylı dolaysız vergiler tüketiciyi borç batağına sapladı. Zamlar karşısında eriyen maaşlar, işsiz kalan yığınlar, kepenk kapatan binlerce esnaf, üretim yapamayan ve yeterli destek göremeyen tarım işçileri, maaşları eriyen emekliler… Ödenemeyen yüklü faturalar, gittikçe derinleşen ekonomik kriz ve yoksullaşma, tüketicinin çaresizliğini isyana dönüştürüyor.

Tüketici devletten çözüm, destek beklerken, halktan kopuk saraylarda şatafat içinde yaşayanlar; “itibardan tasarruf olmaz” diyerek tüketiciye, “porsiyonları küçültelim” çağrısı yapabiliyor. Bu noktada; tokun, aç olanın halinden anlamadığını, komşusu açken tok yatanların bizden olmadığını söyleyen atalarımızı tekrar anmadan geçemeyeceğiz.

Temel gereksinimlerin karşılanması evrensel insan hakkıdır. Bu haktan herkes eşit olarak faydalanmalıdır. Özellikle son on yılda, ekonomik olarak nüfusun en üstündeki ve en altındaki yüzde 20’lik dilimlerin arasında açılan uçurumu kapatmak imkansız hale gelmiştir.”

Asgari ücret açlık sınırının altında!

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) verilerine göre; Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2021 Haziran ayında geçen yılın Haziran ayına göre yüzde 17.84 artış göstererek, 2.864,00 TL. olmuş, yoksulluk sınırı ise 2021 Haziran ayında 9.331,00 TL. olmuştur. Bir kişinin yaşam maliyeti 3.473,00 TL’ya çıkmıştır. Oysa, işçiye reva görülen asgari ücret, 2021 için 2 bin 825 lira 90 kuruş!..

Daha “zamlar” maaşlarla cebe girmeden faturalara yansıtıldı bile…

Memura yapılan zammın yüzde 40’ı, SSK emeklisine yapılan zammın yüzde 70’i, Bağ-Kur’luya yapılan zammın yüzde 77’si elektrik ve doğalgaza yapılan zamlar yoluyla emekliden geri alınmıştır.

Artık gerçek enflasyon hesaplansın!

Vatandaş, öğrenci harçlarına bile yüzde 10 zam yapan bu hükümetten TEFE ve TÜFE’yi, işçi memur ve emeklinin tükettiklerinden hesaplamasını ve kendilerine gerçek enflasyon rakamlarına göre ücret zammı yapılmasını talep ediyoruz.

Memur, işçi, emekli TÜİK’in enflasyon hesaplarken kullandığı dört yüz on sekiz kalem ürünün yarısını bile tüketmiyor, daha doğrusu “tüketemiyor”. Bu enflasyon paketinde, mayonez var, çikolata var, kivi var, rakı var viski var. Oysa enflasyon hesaplaması halkın tükettiği zeytine, peynire, ekmeğe, elektriğe, suya doğalgaza göre hesaplanmalı. Ev sahibinin istediği kira zammına, iki çocuğu olanın bebek bezine gelen fiyat artışına göre hesaplanmalı ki gerçek enflasyonu görebilelim.

Önceki İçerikSağılacak inek değiliz!
Sonraki İçerikMercimekle doymayı bir öğrenseniz…