İndirimli Satışlar Aldatmacası

214

Tüketici Hakları Derneği Bozüyük Şubesi Başkanı Hayrettin Sabırlı

Ülkemizde mağazalarda ‘indirimli’ satışlar yapılmaktadır. Peki hiç inceleyip araştırmalar yapıp da alışverişlerimizi yapıyor muyuz?  Ya da indirimli satışların nasıl olması gerektiğini acaba hiç biliyor muyuz? Yoksa indirimli satışlar olduğunu gördüğümüz mağazalara, ticaret hanelere girip ihtiyaçlarımızı mı alıyoruz? Daha da ilginci tüketimden kaynaklanan uluslararası ve yereldeki tüketici haklarımızı biliyor muyuz?  İşte alışverişlerimize çıkmadan önce kendimize soracağımız bazı sorulması gereken sorular bunlar değil mi? Bilinçli bir tüketici olmamız için araştırıp, inceleyip alışveriş listemizi hazırlayıp alışverişlerimize de öyle çıkmamız gerekir diye düşünüyorum.

Yazımızın başlığı olan indirimli satışlar aldatmacası konusuna döndüğümüzde şöyle bir giriş yapalım: “Bakalım alışverişlerimizi doğru mu yapıyoruz?”

Genelde ihtiyaçlarımızı karşılamak için alışverişe çıktığımızda, tercihimizi indirimli satışlar yazan ilanlar üzerinden ya da reklamlar üzerinden yapıyoruz. İndirimli satışların nasıl olması gerektiğini araştırarak, inceleyerek ve öğrenerek yapmamız gerekmiyor mu? Kesinlikle!..

Kış sezonunu yaşadığımız bu günlerde kışlık ihtiyacımız olan palto, pardösü, elbise gibi ürünleri aldığımızı düşünür isek ve indirimli fiyatının da etikette 6500tl olduğunu görüyor olduğumuzu düşünelim. Peki alacağımız ürünün gerçek indirimli fiyatı sizlerce 6500 TL mi olmalı?

İrdeleyip, olması gereken indirimli fiyatının gerçek fiyatının ne olması gerektiğini görelim ne dersiniz? Ne demiştik, etikette 6500 TL yazıyor, demiştik ve yüzde 65 oranında indirim yapıldığını da yazdığını düşünürsek, ürünün indirime girmeden önceki fiyatının da 5700 TL olduğunu düşündüğümüzde; ürün indirime girmeden önce 5700 TL imiş, indirime girince 6500 TL olmuş.

Şimdi soruyorum, sizce indirimli bir satış oluyor mu ve satış yapan mağazanın haksız kazanç suçu işlediğini biliyor musunuz, peki?

Hadi gelin, şöyle bir kaba hesap yapıp ürünün gerçek indirimli fiyatını bir hesaplayalım, bakalım ürünün indirimli fiyatının ne kadar olması gerektiğini görelim.  

Ürün indirime girmeden önce 5700tl ve yüzde 65 indirim yapılacaksa 5700*65=3705 TL olması gerekir iken, 6500 TL ye çıkıyor. 5700 TL iken indirim oranı 1.995 TL nerede? Satıcının kasasında. 

Görülmeyen kar, diğer yönden ise 6500TL ile 5700 TL ile arasındaki fark ne kadar olduğunu görelim isterseniz. 6500-5700= 800TL Peki bu para nerede sizce? Satıcının kasasında. Görülmeyen ve haksız kazanç değil mi sizce?  Bakın, haksız kazançtan satıcıların kasalarına giren parayı bir görelim, isterseniz. 1,995,00+800,00=2,795,00TL Peki bir ticari suç mudur, sizce? Elbette suçtur. 

Peki daha işlem bitti mi? Hayır bitmedi. Ürünün gerçek indirimli fiyatını hesaplayıp, gerçek indirimli fiyatının ne kadar olması gerektiğini görelim. Ne demiştik? 6,500,00- 1,995,00=4,505,00- 800,00=3,705,00 TL’dir, ürünün gerçek indirimli fiyatı.

İşte alışverişlerimizi bu bilgi donanımı ile yaptığımızda, kendimizi gelişime açık tuttuğumuzda çok daha sağlıklı ürün tüketimi yapacağımızı düşünüyorum.