İkame araç temininde yaşanan sorunlar

68

Yavuzhan Cengiz // Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkan Yardımcısı

İkame Araç Sorunları

Kasko poliçesi tarafından ikame araç temininde sorun yaşayan tüketicilerin mağdur olduğunu belirten Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Tüketici Birliği Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Yavuzhan Cengiz, konu ile bilgilendirmede bulundu.

Vatandaşlar kaza sonrası tamir sürecinde “sigorta şirketi veya kasko poliçesi tarafından ikame araç temin ediliyor mu, ediliyorsa şartları nelerdir?” şeklinde bizlere pek çok soru soruyorlar.

Öncelikle kasko olmayıp da trafik sigortası kapsamında yapılan poliçede ikame araç teminatı bulunmadığı sürece bu hizmet sağlanmaz. Yani sigorta şirketlerinden ikame araç talep edilemiyor.

Kasko İkame Araç Temin Etmek Zorunda

Kasko poliçeli araçlarda ister kendisi, ister karşı taraf kusurlu olsun fark etmiyor. Tamir süresi boyunca kasko ikame araç temin etmek zorundadır. İkame araç hizmetinin sağlanması için temel koşul, aracın kullanılamayacak şekilde hasar alması ve sürüş güvenliğinin bozulmasıdır. Ancak sözleşme veya poliçenin kapsamına göre kaza anında bir hafta ikame araç tahsis etmek zorunda olan bazı firmalar ikame aracı verirken zorluk çıkarıyor.

Tüketicinin yaşadığı önemli sorun ikame aracın poliçede yazılı olan süresi kadar verilmesi. Örneğin kazadan sonra poliçede bir hafta yazdığından dolayı ikame araç veriliyor fakat firma aracı kendi anlaşmalı tamircisine götürdüğünden ve tamircinin iş yoğunluğundan dolayı araç bir hafta içerisinde tamirden çıkamıyor. Bu nedenle de tüketici mağdur oluyor. Bazen araç tamirden bir ay gibi uzun sürelerde çıkabiliyor. Sözleşmede bir hafta yazdığından dolayı bir ay gibi uzun zaman tamirciden kaynaklı olması durumunda tüketici mağduriyet yaşıyor. Bu durumda da vatandaşlar araç tamir servisini sorumlu tutuyorlar. Burada sorumlu tutulması ve dava edilmesi gereken kasko poliçesini kesen şirkettir.

Tüketiciler hak arama noktasında 7 bin 550 TL altında alacakları için İlçe Tüketici Hakem Heyetlerine, büyükşehir statüsünde olan illerde 7 bin 550 TL ile 11 bin 330 TL arasındaki alacaklar için İl Tüketici Hakem Heyetlerine, 11 bin 330 TL’nin üzerinde ki alacaklar için Tüketici Mahkemelerine müracaat edebilirler.

Önceki İçerikİBB Sivil Toplum Kuruluşları Şefliği’nden Ercan Kılıç, TÜGÜDER’i ziyaret etti
Sonraki İçerikTüketiciler elektrik faturalarından şikayetçi