Dikkat bu bir soygundur!

318

Cüneyt Köşe // Tüketici Hareketi Genel Başkanı

Yazdan bir çuval patates satın alıyorsunuz. Bir ay sonra patatesi satın aldığınız marketten arıyorlar. “Yazın bizden bir çuval patates satın almıştınız. Siz alırken fiyatlar 1,5 TL idi, şimdi patates 2 TL oldu. Aradaki zam farkını getirin’ diyorlar. İtiraz ediyorsunuz, “Öyle olur mu?” diyecek oluyorsunuz. ‘Biz bilmeyiz markete geldiğinizde farkı alış-verişinize ekleriz.’ diyorlar.

………

Kötü bir senaryo değil mi? Maalesef ön ödemeli (kartlı) doğalgaz satın alanlar, tam da girizgahtaki anlatılanlara benzer bir durum ile karşılaştılar. Çinigaz Doğalgazdan ön ödemeli (kartlı) doğalgaz alan tüketicilere ‘zam farkı kadar’ fatura çıkarıldı. Elindeki faturalarla bize müracaat eden onlarca mağdur, faturaya itiraz ettiklerinde başka bir durumla da karşı karşıya geldiler. Örneğin bir hanım efendi bize aldığı gazın makbuzunu gösterdi. 200TL’lik gaz satın aldığı makbuzda, 120TL’lik kontör yüklendiğini gördük. Yani gaz firması faturayla talep etmeden de fiyat farkını mahsup etmişti. Bu olacak iş değildi. Çünkü bu durum Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a, Borçlar Kanunu’na, temel hukuk ilkelerine, tüketici haklarına ve diğer ilgili yasalara aykırıydı. Çünkü, tüketicinin daha önce aldığı bir mala daha sonra yapılacak zam yansıtılamaz veya malın bir kısmına el konulamazdı.

Peki, doğalgaz firmalarının bu farkı tahsil etmelerinin dayanağı neydi? Bu dayanak, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 29 Temmuz 2018 tarih ve 30493 sayılı Resmi Gazete’de “Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ti.. Bu Yönetmelik ile ilgili olarak da EPDK tarafından bir açıklama yapılmıştı, kartlı (ön ödemeli) doğalgaz alımlarında doğal gaza gelecek zam tüketiciye yansıtılabilecekti.

Anlaşılmakta ve görülmektedir ki, EPDK doğal gaz firmalarının isteğine göre hareket etmekte, hukuku, yasaları ve tüketici haklarını hiçe saymaktadır. EPDK’nın bu uygulaması yasal bir soygundur. Kış koşullarında ve soğuk mevsim günlerinde daha çok doğal gaz tüketilmesi nedeniyle, özellikle, dar gelirli ve yoksul tüketiciler çok büyük sıkıntı ve zorluk çekmektedirler.

Bu durumu başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sn Fatih Dönmez olmak üzere milletvekillerimize ve bütün partilerimizin il teşkilatlarına ileteceğiz. Sonuçları da buradan sizlere paylaşacağız. İçinde bulunduğumuz nazik durum nedeniyle sözü burada bitirirken; Vatanları için kendilerini düşünmeden toprağa veren kahraman Mehmetçiklerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyorum.