Tüketiciler zincir marketlere dava açılabilecek

30

Tüketicilere müjdeli haber! Zincir marketlere dava açılabilecek..

Rekabet Kurumu tarafında incelemeye alınan ve haklarında idari para cezası kesilen zincir marketlere tüketiciler de dava açabilecekler. Konuyla ilgili açıklama Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rauf Karasu’dan geldi. Karasu, müşterilerin ödedikleri fazla ücretin iadesini ve açacakları davanın parasını alabileceklerini söyledi.

Zincir marketlerde yaşanan fahiş fiyatlardan dolayı zarar gören tüketicilerin rekabetin korunmasına ilişkin kanunun dışında Türk Ticaret Kanunu (TTK) hükümlerine göre zararlarının tazminleri konusunda dava açılabileceği öğrenildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rauf Karasu, haksız rekabet kapsamında tespit yapılması halinde tüketicilerin her sektörde faaliyet gösteren işletmelere karşı tazminat davası hakkı bulunduğu belirtirken bu konuda Rekabet Kurumu’ndan alına karara ihtiyaç olmadığını ve müşterilerin açacakları dava ile birlikte ödemiş oldukları fazla ücretin de iadesini ispat etmek kaydıyla alabileceklerini aktardı.

REKABET KURUMU’NUN CEZA KESTİĞİ ZİNCİR MARKETLERE DAVA

Prof. Dr. Rauf Karasu, Rekabet Kurulu’nun incelemeye aldığı ve fahiş fiyat uygulaması sebebiyle idari para cezası kestiği zincir marketlere de tüketicilerin dava açabileceklerini söyledi. Prof. Dr. Karasu, rekabet korunmasına ilişkin yürürlükte olan kanunun 57. maddesine göre, söz konusu kanuna aykırı olarak davran işletmelerin, işten zarar görenlerin her türlü zararını tazminini ödemeye mecbur olduklarına dikkat çekti. Karasu, tüketicilerin zincir marketlere karşı tazmin davasını açmaları sonrasında davacının zincir marketlerden satın aldıkları mal için ödedikleri bedelle, fiyatların anlaşılmasıyla belirlenen bedel arasındaki farkı zarar olarak talep edebileceklerini ve ayrıca tüketicinin uğradığı maddi zararın veya zarar görmesine neden olan malda elde edilmesi muhtemel olan karların üç katı oranında tazminat almaya hakları olduğunu söyledi.

Önceki İçerikSosyal medyadaki sahte ilaç reklamlarına aldanmayın
Sonraki İçerikMarkette 5 litreydi evde 4,5 litre çıktı: “Uzmanlar uyarıyor, 115 bin TL cezası var”