Malatya’da, ürün güvenliği masaya yatırıldı

356

Malatya’da ürün güvenliği, piyasa gözetimi ve denetimi ile uygunluk değerlendirmesi alanlarında farkındalığın artırılması teknik destek projesi ürün güvenliği eğitimi programı düzenlendi.

Kentteki bir otelde düzenlenen, ‘Ürün Güvenliği Eğitimi’ programında üyelere, ‘Ürün güvenliği, Türkiye’de ürün güvenliği ve denetimleri, Piyasa gözetimi ve uygunluk değerlendirme süreçleri’ hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu.

Programa, ‘Ürün Güvenliği Eğitimi’ programına; Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal, Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, Tüketici Hakları Derneği Malatya Şube Başkanı Zuhal Dişer ile dernek üyeleri katıldı.

https://malatyanethaber.com.tr/urun-guvenligi-egitimi/24702/
https://www.malatyasoz.com/haber-urun-guvenligi-masaya-yatirildi-30876.html

Programın açılışında konuşan Tüketici Hakları Derneği Malatya Şube Başkanı Zuhal Dişer, ‘Ürün Güvenliğe Eğitim Programı’nın, Ticaret Bakanlığının tüketici örgütleri ile ilgili yürüttüğü bir proje olduğunu ifade etti. Tüketici Hakları Derneği Malatya Şubesi’nin, 2008 yılında kurulduğunu anımsatan Dişer, “Kendi alanında 12 yıldır Malatya’da hizmet vermektedir. Tüketici hakları konusunda zaman zaman basında görsel ve yazılı basında olmak üzere vatandaşlarımıza, evde kadınlarımıza, okullarda çocuklarımıza ve engelli vatandaşlarımıza yönelik kendi alanımız üzerinde eğitimler yaptık. İnsan hayatının en temel öznesi olan tüketim, malumunuz olduğu üzere buna dayalı olarak konu üretim olunca bunun yasal ve yaşamsal gereçleri nelerdir? Hayatımızdaki önemi nedir? Bunları bugün bu programda öğreneceğiz.”

“SAĞLIĞI VE GÜVENLİLİĞİ TEHDİT ETMEMELİ”
Ürün güvenliğinin yaşamımızda çok önemli olduğuna dikkat çeken Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar ise; “Evimize bir gıda maddesi, bir kozmetik, bir ayakkabı, okul malzemeleri, yüzlerce, binlerce mal alıyoruz. Dolayısıyla yüzlerce ürünün çok kabaca insan sağlığı ve güvenliğine, hayvanların ve bitkilerin sağlığını çevrenin ve tüketicinin korunmasına ilişkin düzenlenen mevzuatlara standartlara teknik düzenlemelere uygun olması gerekiyor. Kullanırken bir risk taşımaması gerekiyor.” dedi.

“BİRÇOK EKSİKLİKLER VAR”
2007 yılından beri ürün güvenliği konusu raporlar hazırlandığını söyleyen Çakar, “Bu raporlarda hem mevcut durumlar hem de olması gereken nedir? sorunlar nelerdir? çözümler nelerdir güçlü taraflar zayıf tarafları nelerdir? Bunlar raporlandı. Ancak ne yazık ki bu sistem ürünlerin güvenli olmasına yönelik oluşturulması gereken bu sistem henüz oluşturulamadı. Birçok eksiklikler var. 13 yıldan beri bu sistem kurulamadı dilerim ki, bir an önce bu sistem kurulur. Tabii bir de ürün güvenliği yasası değişti 2021’de yürürlüğe girecek. Tüketici okuryazarlığımızı yani kendi haklarımızı nasıl koruyacağımızı bilmek ve insanlarımızı bilinçlendirmek gerekiyor” dedi.

“BİLİNÇLİ TÜKETİCİ OLMALIYIZ”
Bilinçli tüketici olmanın önemine dikkat çeken Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Koçal da;”Dijital okuryazarlık, gıda etiket okuryazarlığı vesaire. Aslında birçok eğitimler yapılması gerekiyor. Umarım diğer bakanlıklarla da yine bu tür çalışmalarla buluşuruz. Birçok eğitimde beraberiz. Umarım burada doğru bilgiler alarak bu bilgileri çevremizde paylaşalım. Yaşamımızın bir çok noktasında sakat bile kalabileceğimiz çok basit önlemleri burada göreceğiz. Hayatımızı sağlımızı tehdit eden birçok kimyasallar da var. Özellikle o konuları saha bazlı konuşacağız” açıklamasında bulundu.

Editör: Onay Ozan

https://www.malatyasoz.com/haber-urun-guvenligi-masaya-yatirildi-30876.html

Önceki İçerikUTD Genel Başkanı Sebahattin Doğan, Fransa menşeili ürünleri boykot ettiklerini açıkladı
Sonraki İçerikMilletvekillerinden talep: #HastanemiAç