UTD Genel Başkanı Sebahattin Doğan, Fransa menşeili ürünleri boykot ettiklerini açıkladı

716

Sebahattin Doğan // Uluslararası Tüketiciler Derneği UTD Genel Başkanı

“Fransa menşeili ürünleri boykot ediyoruz “

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo tartışmalara neden olan İslam dinine yönelik hakaret içeren karikatürleri dergiyi hedef alan saldırılara ilişkin davadan bir gün önce yeniden yayımlama kararı almasının ardından açıklama yapan Uluslararası Tüketiciler Derneği (UTD) Genel Başkanı Sebahattin Doğan; “Tüm alemlerdeki iyilik ve güzellikleri üzerinde barındıran İslam Peygamberi Hz. Muhammed A.S. hakkında hakaret içeren karikatürleri yeniden yayımlanacak olmasının dünya üzerindeki İslam dini mensubu inanç sahibi tüketicileri rencide edeceğinden bu tip saldırıların fikir özgürlüğü adı altında  değerlendirilmesi söz konusu olamaz” dedi.

Charlie Hedbo dergisinin İslam Peygamberine hakaret içeren karikatürleri yeniden yayımlayacak olması inanç sahibi milyarlarca tüketicinin yeniden tepkisine neden olacaktır. Bu gibi hakaret içeren yayımların şiddetle değil demokratik tepkilerle karşılanması gerekmektedir. İkinci kez yapılmaya çalışılan bu hatanın duyarlı Fransız vatandaşları başta olmak üzere dünyadaki diğer dinlere mensup tüm insanlık tarafından aynı olumsuz tepkiyle karşılanacağını düşünmekteyiz.

Fransız Hükümeti ikinci kez İslam dini mensuplarını rencide edeceği aşikar olan hakaret içeren karikatürlerin yeniden yayımlanmasının önüne geçerek dünya üzerindeki inanç sahibi mensuplarının tepkisini almaktan kaçınmalıdır. Böyle bir saldırı hangi din ve inanca karşı yapılırsa yapılsın vicdanlarda aynı tepkiyi alacağı inancı içerisindeyiz. Bu konuda somut ve nihai adımlar atarak böyle bir yayımın yapılmasını engellemelidir. “Fikir özgürlüğü inanç özgürlüğünün üzerinde olamaz”. Bu nedenle tüm dünya liderlerini Charlie Hedbo tarafından atılacak bu ikinci yanlış adımın önlenmesi adına girişimde bulunmaya davet ediyoruz…

Fransa’da faaliyet gösteren Charlie Hedbo dergisinin Hz. Muhammed A.S.’a hakaret etmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Bu derginin aynı karikatürü yeniden yayımlayacak olması ve Fransız hükümetinin bu duruma sessiz kalması durumunda Fransa menşeili ürün ve hizmetleri boykot edeceğiz. Hakaret içeren karikatürlerin yeniden yayımlanması durumunda tüm Dünyadaki İslam mensubu tüketicilere seslenerek ülkelerindeki Fransız mal ve hizmetlerini tüketimden gelen gücünü kullanarak tüketmemeye davet ediyoruz.

 Aynı şekilde ülkemizdeki inanç sahibi tüketicileri derginin hakaret içeren karikatürleri yayımlaması durumunda aşağıda listede yer alan Fransız menşeili mal ve hizmetleri demokratik haklarını kullanarak satın almamaya, tüketmemeye ve boykot etmeye çağırıyoruz.*

*İlgili çalışmada yer alan yazılı basın kuruluşunun ve içerikte yer alan markaların yanıt hakkı saklıdır. Saygılarımızla.

Önceki İçerikGörme Engelli Tüketiciler:Satın almada yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerileri
Sonraki İçerikMalatya’da, ürün güvenliği masaya yatırıldı