Konut mağduru tüketiciler İYİ Parti milletvekilleri ile görüştü

468

ÖZEL HABER – NİLÜFER TUBA AKMAN

İstanbul İYİ Parti Milletvekili Ümit Beyaz, Konutla Dolandırılan Hak Sahipleri Platformu Başkanı Özlem Hanelçi ve platformun üyelerini, konut mağduriyetlerinde yaşanan sorunları dinlemek ve çözüm için projeler üretebilmek amacı ile 5 Eylül 2021 tarihinde İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda ağırladı. İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda bir araya gelen konut mağduru tüketiciler ile İYİ Parti milletvekilleri konut mağduriyetlerinde yaşanan sorunları beraberce masaya yatırdılar.

“TÜKETİCİ KANUNUNUN UYGULANMASI VE DENETLENMESİ T.C. TİCARET BAKANLIĞI’NIN SORUMLULUĞUNDADIR”

Emekli Hakim Av. İzzet Doğan’ın da konut mağduru temsilcileri ile beraber katıldığı toplantıda Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, 6502 sayılı tüketiciyi koruma kanununa göre kat irtifaklı tapular çıkartılmadan, tapuda devir veya noter tasdikli sözleşmenin tapuya şerh edilmesi ile beraber teslime kadar tüketiciden alınacak bedel miktarınca teminat verilmeden yapılan satışların kanuna aykırı olduğunu, tüketici kanununun uygulanmasının ve denetlenmesinin Ticaret Bakanlığının sorumluluğunda olduğunu, binlerce tüketicinin 6502 sayılı yasadaki ön ödemeli konut satışları ile ilgili  kanunlar uygulanmış olsa  mağdur olmasının asla mümkün olmadığını açıkladı.

“BAKANLIĞIN KAMPANYALI SATIŞ İZNİNİ, YAPILACAK SATIŞ MİKTARINCA UYGUN BİR TEMİNAT ALMADAN KANUNİ OLARAK VERMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR”

6502 sayılı yasa öncesinde de 4077 sayılı yasa olduğunu, o yasada da bu satışların kampanyalı satışlar başlığında yer aldığını aktaran TBM Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, bir firmanın Ticaret Bakanlığı’ndan kampanyalı satış izni almadan satış yapmasının kanunen yasak olduğunu, bakanlığın da kampanyalı satış iznini, yapılacak satış miktarınca uygun bir teminat almadan kanuni olarak vermesinin mümkün olmadığını belirtti. Toplantıya katılan milletvekilleri de bu durumda,  mağduriyetlerde asli sorumlunun Ticaret Bakanlığı olduğunu belirttiler ve bununla ilgili mecliste çalışma yapacaklarının sözünü verdiler.

Konut mağduriyetinin  yoğun yaşandığı Esenyurt bölgesini iyi tanıyan biri olarak konuyla ilgili  daha önce de mecliste çalışmalar yapan İstanbul İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Beyaz, sorunun Esenyurt ve İstanbul sınırlarını aşmış olduğunu, konunun Ülke genelinde 300 bin kişiyi aileleri ile beraber bir buçuk milyon insanı etkileyen bir sorun haline geldiğini bildiklerini ifade etti.

T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM’UN YEREL SEÇİMLER ÖNCESİ ESENYURT AK PARTİ İLÇE BAŞKANLIĞI’NDA YAPMIŞ OLDUĞU TOPLANTININ SONUÇLARI SORULDU

Konu ile ilgili parti olarak daha ciddi çalışmalar yapabilmek amacı ile İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs ve Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı’nın da katıldığı toplantıda İstanbul İYİ Parti Milletvekili Ümit Beyaz, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yerel seçimler öncesi Esenyurt Ak Parti İlçe Başkanlığı’nda yapmış olduğu toplantının sonuçlarını konut mağdurları temsilcilerine sordu.

KANUNLARIN UYGULANMASINI İSTİYORUZ; KANUNLAR UYGULANSA, BİR KİŞİ BİLE MAĞDUR OLMAZ”

“Size nasıl yardımcı olabiliriz?” şeklinde milletvekillerinin sorduğu soruya cevaben, kanunların uygulanmasını istediklerini ve kanunlar uygulansa bir kişinin bile mağdur olmayacağını aktaran konut mağduru tüketiciler, ‘kanunların uygulanmamasında Devletin bir kurumu olan Ticaret Bakanlığı’nın asli kusurlu olduğunu’, kusurdan doğan sorumluluğu nedeniyle Devletin zararları tazmin edecek çalışmalar yapmasının kanuni zorunluluk olduğunu belirtti.

T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM’A SORUYORUZ: “ESENYURT’TA KURULAN İRTİBAT BÜROSU SEÇİM SONRASI NEDEN KAPATILDI?”

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, seçim öncesi T.C. Devleti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile geldiğini söylediği ilgili toplantıda, konut mağduru temsilcilerine beraber omuz omuza hukukta hak arama sözü verildiği, bunun için Esenyurt’ta bir irtibat bürosu kurulduğu fakat o büronun seçim sonrası sessiz sedasız kapatıldığı da aktarıldı.

“#ESENYURT’TA NECMİ KADIOĞLU BAŞKANLIĞI DÖNEMİNDE İMAR PROBLEMİ İLE BAŞLADI

#FİKİRTEPE’DE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROBLEMİ İLE DEVAM ETTİ

#TOZKOPARANIMAĞDURETMEYİN ÇIĞLIKLARI İLE NiRVANA’YA ULAŞTI”

“TD Tüketici Dostu olarak yakınen takip ettiğimiz konut mağduriyeti konusu yıllardır devam ediyor. Sosyal medyada #MuratKurumSözVerdi etiketli hashtag çalışmaları yapıldığına şahit olduğumuz sorunla ilgili TBMM  dilekçe komisyonuna bağlı AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli Başkanlığı’nda, ön ödemeli konut satışlarında yaşanan problemlerin tespit edilmesi ve önlenmesi ile ilgili olarak, alt komisyon kurulmuştu.

AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli komisyon raporunu tamamlamış fakat geçmişte yaşanan sorunların çözümüyle ilgili somut bir öneri getirmediği düşünülerek, ilgili çalışma konut mağduriyeti yaşayan vatandaşlarda hayal kırıklığı oluşturmuştu.

TBMM’de iktidar partisi milletvekili başkanlığında kurulan komisyonda sorunlarına çare bulamayan  konut mağduru tüketiciler, muhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamına da sorunu ve komisyon raporunu iletmişlerdi.

Muhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, İstanbul İmar İnşaat A.Ş.’ye sorunun çözümü için çalışma yapılması şeklinde talimat vermiş olduğunu öğrendik.

Konutla Dolandırılan Hak Sahipleri Platformu Başkanı ve platform üyeleri ile gerçekleştirilen toplantı sonrası, İstanbul İmar İnşaat A.Ş. Genel Müdürü Onur Soytürk’ün saha çalışmalarına başladığı ve yarım kalan projelerle ilgili bilimsel bir rapor hazırlatarak  başkanlık makamına sunacağı bilgisine ulaştık.

“Uzun süredir takip ettiğim konut mağduriyeti konusu ne zaman çözülür, kim çözer tahmin edemiyorum” Fakat takip ettiğim kadarı ile binlerce kişiyi, ailesi ile etkileyen #Esenyurt’ta Necmi Kadıoğlu başkanlığı döneminde İmar Problemi ile başlayan, #Fikirtepe’de kentsel dönüşüm problemi ile devam eden ve Güngören Tozkoparan’da #TozkoparanıMağdurEtmeyin çığlıkları ile nirvanaya ulaşan bu sorun tüketicinin ekonomisini ve psikolojisini şiddetli şekilde etkiledi. Artık konut mağduru tüketicilerin mecali kalmadı, bu soruna çare bulmanın zamanı geldi. Yetkililere önem ile duyurulur…”