Yolunacak gaz değiliz?..

277

A.İhsan Nazlı // ( TÜSOYAD) Tüketici Sorunları Derneği Genel Başkanı

Gün geçmiyor ki, tüketicilerimizle ilgili sorunlar ortaya çıkmasın. Kartlı gaz kullanımında peşin para vererek doğalgaz alıyorsunuz ancak aradan geçen zamana istinaden, Çinigaz tüketicilerimize ek fatura göndererek para alıyor.

Bu hususta her ne kadar Çinigaz veya diğer doğalgaz firmalarının suçu yokmuş gibi gözükse de bu hususta bu kararı aldırtan acaba Doğal gaz firmaları mı?

“Çinigaz bu cesareti bakanlıktan mı alıyor?” diye de insanın aklına maalesef soru işareti geliyor.

Çinigaz’ın kartlı abonelerden almış olduğu fiyat farkıyla ilgili EPDK’nin bu hususta almış olduğu 29.07.2018 tarih ve 30493 sayılı resmi gazetede yayınlanan bu yönetmeliğe göre, elektronik sayaçlardan sadece DOĞALGAZ hazır kartlılardan önceden TL yüklemesi yapıldığı halde, sonradan tüketicilerimize ek fatura çıkarmak hangi düşüncenin ürünü acaba?

Tüketici Sorunları Yardım Derneği (TÜSOYAD) olarak bu yönetmeliğin kaldırılması için İmza Kampanyası gerçekleştireceğiz. Bizler her ne kadar çalışma yapacak olsak da halkımızın da bu konuda derneğimize destek çıkması ve imza kampanyasına katılması gerekecektir.

Attığımız imzaları toplayıp Enerji Bakanlığımıza vermek için bize yardımcı olacak olan iktidar partisi vekilimiz olacağına, bu durumun yanlış olduğunu onların da düşündüğünü tahmin ettiğimiz için, biz üzerimize düşen görevi yapacağız ve 29.07.2018 tarihinde çıkarılan bu yönetmeliğin Enerji Bakanlığımız tarafından kaldırılacağına inancımız tamdır. Bizler dernek olarak bu şekilde düşünüyoruz.

Bu yönetmelik değişmemesi veya imzaların Enerji Bakanlığına teslim edilememesi durumunda, mecliste bulunan mevcut siyasi partilerden bu yönetmeliğin kaldırılması için destek isteyeceğimizden de kimsenin şüphesi olmasın.

Çinigaz’ın ek faturalarla ilgili dernek olarak bir çalışma yapıp, halktan toplanacak imzalarla bu yönetmeliğin kaldırılması için imza kampanyası yapacak olmamızdan dolayı kamuoyunun desteğini bekliyoruz.

Derneğimiz arkasındaki güce istinaden halkımıza daha iyi bir hizmet vermek için kamuoyuna duyurmaya devam edeceğiz.

TÜSOYAD olarak neden buna karşı olduğumuza gelince, çünkü bir vatandaş örneğin bakkaldan ekmek, çay, şeker alıyor, ancak bir gün sonra gittiğin de Bakkal Efendi, “Ahmet bey siz dün ekmek, çay, şeker almıştınız ya onlara küçük bir zam geldi, veya döviz yükseldi aradaki farkı almak zorundayız, ondan dolayı lütfen bugün o arada oluşan farkı ödemeniz gerekir” deme hakkına sahip mi?

Biz öyle tahmin ediyoruz ki, “Bu imza okunarak atılan bir imza değildir kesinlikle” diye düşünüyoruz.

Önceki İçerikTüketici ne yediğini bilmek istiyor
Sonraki İçerikKaraca’nın sofralarda paylaşacak çok şeyi var