Tüketicilerin yüzde 90’dan fazlası aç ve yoksul

254

Turhan Çakar // Tüketici Hakları Derneği THD Genel Merkezi Genel Başkanı

·         76,2 milyondan fazla tüketici aç ve yoksul

·         Tüketicilerin yüzde 30’dan fazlası aç

·         Tüketicilerin yüzde 60’tan fazlası yoksul

·         25,4 milyondan fazla tüketici aç

·         50,8 milyondan fazla tüketici yoksul

·         AÇLIĞI VE YOKSULLUĞU ORTADAN KALDIRACAK POLİTİKALAR İVEDİLİKLE UYGULAMAYA KONULMALIDIR

TÜİK İstatistiklerine göre Türkiye’nin 2021 yılına ilişkin nüfusu 84 milyon 680 bin 273’tür. Türk – İş’in 2022 yılı Ocak ayına ilişkin açlık ve yoksulluk rakamları ile TÜİK’in yıllık hane halkı kullanılabilir gelir dağılımı istatistikleri karşılaştırılarak Derneğimizin yapmış olduğu bir araştırmaya göre; tüketicilerin yüzde 90’dan fazlasının açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşadığı belirlenmiştir. Yani, 76,2 milyondan fazla tüketici açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. Tüketicilerin yüzde 30’dan fazlasının, yani, 25,4 milyondan fazlasının açlık sınırının altında yaşadığı belirlenmiştir. Tüketicilerin yüzde 60’tan fazlasının ise, yani, 50,8 milyondan fazla tüketicinin yoksulluk sınırının altında yaşadığı belirlenmiştir.

Tüketicilerin aleyhinde olan ekonomik politikalar ve ekonomik kriz devam ettikçe açlık ve yoksulluk da artmaya devam edecektir.

Tüketicilerin yüzde 90’dan fazlasının açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşamasına neden olan ekonomik politikalar terk edilmelidir.

Açlığı ve yoksulluğu ortadan kaldıracak ekonomik ve sosyal politikalar ivedilikle uygulamaya konulmalıdır.