Perakende yasa tasarısı ve tüketiciler

190

Levent Küçük // Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı

Kamuoyunda “Perakende Yasası” olarak bilinen, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Yasa taslağı yeniden gündeme gelmiş bulunmaktadır.

Son yıllarda, gıda ürünlerindeki aşırı fiyat artışları ile hileli ve sağlıksız ürünlerin satışı, tüketiciler açısından öncelikli sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.Bu nedenle, tüketicilerin sağlıklı ve güvenli ürünlere, en kolay yolla, en ucuz fiyatla ulaşması temel öncelik olmaktadır.

Yasa tasarısı ile zincir marketlerin faaliyet esaslarına sınırlama getirilerek, küçük işletmelerin korunması, bu işletmelerin yaşatılması amaçlanıyor mesajı verilmektedir. Mahallemizdeki bakkalımızı, manavımızı, kuruyemişçi ve kasabımızı seviyor ve tabi ki yaşatılmasını istiyoruz. Ancak, küçük büyük işletme demeden, işini iyi yapan, tüketicilere sağlıklı ve güvenli ürünleri en ucuz fiyata satışa sunan her bir işletme bizler açısından önemlidir ve korunmalıdır.

Bu açıdan, gündemdeki perakende yasasında asıl amaç, tüketicilerin ekonomik çıkarlarının korunması ve piyasa denetimin sağlanması olmalıdır.

Bu nedenle yasal düzenlemenin,

1-Piyasada denetim ve rekabet ortamı sağlayarak, sağlıklı ve güvenli ürünlerin, tüketicilere en kolay ve en ucuz yolla ulaştırılmasını,

2-Tüketicilerin mukayese etme ve seçme hakları ile yasal hak arama yolları kısıtlanmadan, belgeli ve etiketli ürünlere kolayca ulaşmalarını,sağlıyor olması gerekmektedir.

İnsan sağlığı ile ekonomik şartların her geçen gün daha da önem kazandığı, dijitalleşmeyle tüketici tercihleri ve ticari kuralların hızla değiştiği günümüzde, yasal düzenlemeler yapılırken, insan ve çevre sağlığı ile tüketicilerin ekonomik çıkarlarının korunması ön planda olmalıdır.

Toplum faydası temel öncelik olmalıdır.

Kamuoyunun ve yetkililerin dikkat ve değerlendirmesine sunmak istiyoruz.

Saygılarımızla.