Tehlikenin hâlâ farkında değil misiniz?

193

Nihat Altay // Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı ve Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı

Dünya kripto para madenciliğinin yüzde 70’inin Çin’de gerçekleştiği bir ortamda Çin Devlet Konseyi Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi, finansal riskleri önleme çabaları çerçevesinde Bitcoin madenciliğini ve ticaret faaliyetlerinin durdurulacağını açıkladı. Bunun yanında Elon Musk’ın, “Tesla araçlarda Bitcoin’le satışın yasaklandığını” duyurmasıyla hatırı sayılır inişe geçen kripto para piyasalarında acemi yatırımcılar hala aynı ilgiyle coin ve token işlemlerine devam ediyorlar. Ancak son günlerde aldığımız duyum ve gözlemlerimiz ise Faruk Fatih Özer’in başını çektiği ülkemizde yaşanan son dolandırıcılık olayından sonra kripto para piyasasında olanlar genelde düşük meblağlarla işlem yapıyorlar.

Kripto para madenciliği en kısa tabirle yazılımsal olarak çok güçlü olan bir bilgisayarda kurulan sistemdir. Her bilgisayar bu yüklemeyi kaldıramayacağı için bilgisayarın işlemci, ekran kartı ve hard disk gibi verilerinin üst düzeyde donanımsal olması gerekiyor. Yani sanal paranın üretildiği sisteme kripto para madenciliği diyebiliriz. Ülkemizde kurumsal olarak 10 veya 15 tane kripto para madenciliği var. Kişisel olarak ise net sayısı tam olarak bilinmeyen pek çok kripto para madenciliğin olduğunu söyleyebilirim. Üreticilerin onlarca hard diski var. Ve bu hard disklere sistemi kurarak kripto para piyasasına adım atabiliyorlar. Ancak resmi kayıtlarda bu verileri göremezsiniz. Çünkü her hangi bir vergiye tabi değiller. Bakın şurası çok önemli.100 dolar paranız varsa, iyi bir hafıza ve işlemcili bilgisayar, matematik uzmanı ve güçlü bir elektrik ile herkes kripto para madenciliği yapabilir. Bu kişiler dolandırıcılar da olabilir, üçkağıtçılar da.

Tekrar uyarmak gerekirse Thodex, Vebitcoin ve Sistemkoin gibi kripto paraların dolandırıcılar tarafından el konulması ile binlerce mağdur oluştu. Ve bu mağdurlar paralarını geri alamayacaklar. Hatta Tosuncuk lakabıyla tanınan Mehmet Aydın gibi bu kişilerde yakalanamayacak, yıllarca süren davalarda bir de avukat ve mahkeme paraları gibi ek masraflarla mağduriyetler katlanacaktır. Çünkü ortada milyar dolarların konuşulduğu ve dünya üzerindeki pek çok ülkede bu paralar ile her işin yapılabileceği düzen var!

Hazine ve Maliye Bakanlığı kripto para dolandırıcılık faaliyeti sektörel bir hal almadan ve sosyal patlama yaşanmadan acil bir şekilde açıkladığı eylem planını hayata geçirmelidir. Çin’in yaptığı gibi ya tam anlamıyla yasaklanmalı ya da meşru bir zemine oturtulmalıdır.