Paket beklentileri karşılamadı

329

Nihat Altay // Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı

Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya’daki korona virüs zirvesinin ardından ulusa sesleniş konuşması yaparak, “Ekonomik İstikrar Kalkanı” adını verdiği ekonomiyle ilgili alınacak önlemleri ve 100 milyar liralık paketi içeren tedbirleri açıkladı.

Tedbirler açıklandıktan sonra olumlu ve olumsuz pek çok görüş belirtildi. Bazıları, her zaman yaptıkları gibi öyle bir memnuniyetlerini dile getirdiler ki, sanki Ülkenin hiçbir sorunu kalmadı.

Öncelikle açıklanan paketin beklentileri karşılamadığını belirtmek isterim. Paket esnafın, halkın yaralarına derman olmaktan ziyade büyük firmalar nezdinde ekonomiyi canlı tutma çabasıdır. Hepsinden önemlisi bu paketten tüm firma, esnaf ve halkın eşit şartlarda faydalanmadığını görüyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, paketi açıklamadan önce “teşviklerden faydalanmak isteyen firmalar işçi çıkarmayacak”, dedi. Ancak sadece Erzurum’da gördüğüm, duyduğum bu süreçte yüzlerce işçi işten çıkarıldı. Zaten teşviklerden faydalanacak olanlar çok sınırlı olacaktır.

Paket açıklanırken;

İşten çıkarılan veya tatile çıkan işçilerin, işsizlik maaşları, tazminatları, geçimlerinin nasıl sağlanacağına dair bir açıklama yapılmadı.

Tatil edilen kahveci, pastacı, meyhaneci gibi pek çok iş yeri sahiplerinin ve taksiciler gibi işleri durma noktasına gelen esnafın durumunun ne olacağına dair bir açıklama yapılmadı.

Şu an açık olup ve çok düşük ciroyla kepenk kapatan esnafın kira, elektrik, su, doğalgaz vb. giderleri hakkında bir açıklama yapılmadı.

Paket sadece büyük firmalar ve emekliler noktasında ele alındığından dolayı sigortasız çalıştırılıp işten çıkarılan işçiler hakkında bir açıklama yapılmadı.

Pakette, bu süreçte “işçi çıkarımları kesinlikle yasak” maddesini görmek isterdik. Ancak böyle bir açıklama da yapılmadı.

Sadece esnaf değil, tüketici kredilerinde de anapara ve faiz ödemelerinin ertelenmesi gerekiyordu.

İçişleri Bakanlığı, Korona virüs Tedbirleri Genelgesi kapsamında 149 bin 382 iş yerinin geçici süreliğine faaliyetlerine ara verdiğini, tedbir kararına uymayan 187 iş yeri tekrar kapatıldığını, 37 işletmeci hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu duyurdu. Bu kadar işletmenin çek senet ödemeleri, bankalara olan borçları, kiraları, elektrik, su, doğalgaz borçları hakkında her gün onlarca mesaj alıyoruz. Halk, yeni ve her kesimi kapsayacak bir pakete ihtiyaç olduğuna dair taleplerini iletiyor.

Önceki İçerikUnilever Türkiye, Sağlık Bakanlığı’nın mücadelesine 230 tonluk Domestos çamaşır suyu bağışıyla destek oldu
Sonraki İçerikAnkara’da kafa değişmedikçe, ekonominin kalıcı olarak iyiye gitmesi de imkansız