Kullanılıp atılan plastikler yasaklansın!

446

Turhan Çakar // Tüketici Hakları Derneği THD Genel Merkezi Genel Başkanı

 • Mikro ve nano plastikleri yiyoruz, içiyoruz, soluyoruz.
 • Gıdamızda, suyumuzda, havamızda mikro ve nano plastikler bulunmaktadır.
 • Kullanıp atılan plastikler insanlar, hayvanlar, canlılar ve doğa için büyük tehlike!
 • Kullanılıp atılan plastik kirliliği önlenemez düzeyde.
 • Kullanılıp atılan plastikleri satın almayalım, kullanmayalım.

Derneğimizin de üyesi olduğu Uluslararası Tüketici Örgütü (Consumers International) bu yıl 15 Mart Dünya Tüketici Hakları Gününe ilişkin etkinliğin odak noktası ve konusunu “Plastik Kirliliğine Karşı Küresel Bir Tüketici Hareketi” olarak belirlemiştir.

Avrupa Birliği ülkelerinde 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren yasaklama kararı alınan “Kullanılıp Atılan Plastiklerin” ülkemizde de yasaklanması ve tüketiciler tarafından kullanılmaması için Derneğimizce 1 Mart 2021 tarihinden itibaren “KULLANILIP ATILAN PLASTİKLER YASAKLANSIN” Kampanyası başlatılmıştır. Bu kampanyayı tüm şubelerimizle birlikte yıl boyu devam ettireceğiz. Kampanyayla ilgili olarak, milletvekillerinin, siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının, sendikaların, muhtarların ve tüketicilerin desteğini istiyoruz. Ayrıca, insanlar, hayvanlar, canlılar ve doğamız için kampanyamız ile ilgili basın ve yayın kuruluşlarımızın da ilgisini, desteğini göstereceğine inanıyoruz.

Kullanılıp atılan plastiklerin yasaklanması kararı alınması için genel merkezimiz ve şubelerimiz tarafından Cumhurbaşkanımız ile Çevre ve Şehircilik Bakanımıza yazı yazılarak istekte bulunduk. Bununla birlikte, tüketiciler tarafından da Cumhurbaşkanı ile Çevre ve Şehircilik Bakanına kullanıp atılan plastiklerin yasaklanması için dilekçe göndermelerini sağlamaya çalışıyoruz.

Kampanyamız ile kullanılıp atılan plastiklerin üretiminin, tüketiminin, ithalatının ve ihracatının yasaklanmasını kastediyoruz.

Yoğun olarak kullanılıp atılan plastikler şunlardır: Plastik çatal, kaşık, bıçak, tabak, bardak, çeşitli ve hazır gıda, yiyecek ve içecekler için kullanılan plastik ambalajlar ile plastik kutular, şişeler, kaplar. Çay ve kahve karıştırmak için kullanılan plastik karıştırma çubukları, plastik pipetler. Plastik kulak çöpü, plastik balon çubuklar.

Kullanılıp atılan plastiklerin zararları şunlardır:

 • Kullanılıp atılan plastikler doğa katliamına neden oluyor.
 • İnsan ve hayvan sağlığına zarar veriyor.
 • Çevrede, doğada, akarsularda, nehirlerde, göllerde, denizlerde, toprakta yaşayan tüm canlılara ve biyoçeşitliliğe zarar veriyor. Söz konusu ortamların çeşitli şekillerde kirlenmesine neden oluyor.
 • İnsanlarda kansere neden olabilen kullanılıp atılan plastikler her yıl bir milyar kuşun ve çeşitli hayvanların ölümüne neden oluyor.
 • Bir milyon deniz kuşu, kullanılıp atılan plastik kirliliği nedeniyle ölüyor.
 • Bu gidişle, denizlerde balıktan çok plastik olacak.
 • Kullanılıp atılan plastikler yediğimiz ve içtiğimiz gıdalara, soluduğumuz havaya zarar veriyor.
 • Kullanılıp atılan plastikler biyolojik olarak ayrışmıyor ve doğadaki çözünme süreci 400 yıldan daha uzun bir zaman alıyor. Bu sürecin sonunda da tam olarak çözünmüyor. Yalnızca mikro ve nano plastik denilen küçük küçük ve çok küçük parçalara ayrılıyor.

Mikro ve nano plastikler, özellikle de küresel ölçekte, öncelikli kirleticiler olarak dikkate alınmaktadır. Günümüzde tükettiğimiz gıdalar, içtiğimiz su, soluduğumuz hava mikro ve nano plastik kirliliği içermektedir. Dolayısıyla, yediğimiz gıdalarla, içtiğimiz sularla, soluduğumuz hava ile birlikte nano ve mikro plastikleri yiyoruz, içiyoruz, soluyoruz.

Kullanılıp atılan plastiklerin alternatifi olarak yeniden kullanılabilir / doldurulabilir sağlıklı ambalaj seçenekleri üretimi doğru ve kalıcı bir çözümdür.

İnsanlar, hayvanlar, canlılar ve doğa için büyük bir tehlike oluşturan kullanılıp atılan plastiklerin yasaklanması kampanyasını destekleyelim.

Tüketiciler olarak, kullanılıp atılan plastik malzemeler ile plastik ambalajlı yiyecekleri, içecekleri, diğer plastik ambalajlı ürünleri satın almayalım, kullanmayalım.

İnsanlar, hayvanlar, canlılar ve doğa için büyük tehlike oluşturan Kullanılıp Atılan Plastikler Yasaklansın.  

Basınımıza, kamuoyuna, ilgili ve yetkililere saygıyla duyurulur.