Kazanılmış hakkınızı arabulucu masasında pazarlık konusu yaptırmayın

389

Aziz Koçal //Tüketiciyi Koruma Derneği (TükoDer) Genel Başkanı

Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında hazırlanan Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Kabul edilen Paket içinde yer alan, Tüketici mahkemelerinde görülen uyuşmazlıklarda dava açılmadan önce arabulucuya başvurulmuş olması dava şartı getiren teklifte kabul edilerek yasalaşmış oldu.

Bu teklif TBMM’ne sunulduğu günden bu güne Tüketici Örgütleri olarak; arabuluculuğun Tüketici uyuşmazlıklarında uygulanamayacağını ve başarı şansının düşük olacağını, dolayısı ile arabuluculuk ücretlerinin hazineye de ayrıca yük getireceğini, Tüketicinin 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile kazanılmış hakkının pazarlık konusu yapılarak, hak kaybına uğrayacağını, ikili görüşmelerde, yazılı açıklamalarımızda ve  siyasi parti genel başkanlarına yazdığımız mektuplarda dile getirdik. Ancak arabuluculuk lobisini aşamadık. Sırf arabuluculara kazanç kapısı açmak adına, bir nevi yargının özelleştirilmesi anlamına da gelebilecek uygulama TBMM’sinden geçmiştir.

Tüketicinin bilgilenmesi ve bilinçlenmesi, haklarının öğrenmesi yasallaşan arabuluculuk nedeniyle bir kez daha önem kazanmıştır. Hakkını bilmeyen, hakları ile ilgili bilgisi olmayan tüketici arabulucu huzurunda avukatı ile temsil edilecek olan satıcı ve sağlayıcı karşısında yenik düşecek, hak kayıpları yaşayacaktır. Yaşadıkları uyuşmazlıklar ile ilgili dava açmak için arabulucuya gitmek zorunda olan tüketicilere çağrımızdır. Uyuşmazlığınız ile ilgili arabulucuya gitmeden önce, haklarınızı tüketici örgütlerine gelerek öğrenin ve bilgilenin.

Biz Tüketiciyi Koruma Derneği (Tükoder) olarak il ve ilçelerde bulunan 43 şubemizde şube başkanlarımızdan ve diğer gönüllülerimizden oluşan tüketici danışmanlarımız ile sizlere haklarınız ile ilgili dava konusu yapacağınız uyuşmazlıklar hakkında, 6502 Sayılı kanun ile diğer kanunlardan kaynaklı haklarınız hakkında bilgilendirme yapmaya hazırız. Tükoder 30 yıllık birikimi ve tecrübesi ile gönüllülük temelinde hiçbir karşılık beklemeden tüketicinin bilinçlenmesi, bilgilenmesi ve örgütlenmesi için mücadele etmekte olup, bu mücadelesini bundan böyle daha etkili ve toplumun tüm kesimine ulaşabilecek şekilde yapmaya devam edecektir. Pandemi süresince dahi 7/24 arayıp ulaştığınız Tükoder, hak kaybı yaşamamanız için yine sizinle olacaktır.

Haklarınızı öğrenin, arabulucu masasında kazanılmış hakkınızı pazarlık konusu yaptırmayın.

Tüketici; Hak kayıplarına neden olacak, Tüketicinin Kazanılmış hakkını pazarlık konusu yaptıracak bu düzenlemeye evet oyu veren Sayın Vekilleri asla unutmayacaktır.  

Önceki İçerikÇığlıklarımızı birleştirerek, kadın cinayetlerine karşı yaşam hakkı mücadelesini büyütelim
Sonraki İçerikPınar’dan yine bir ilk: ‘Engelsiz İletişim Hattı’