Gıda Ferman Tanımıyor !!

194

Ferda Hekimci // Gazeteci – Yazar

Faiz sebep, enflasyon neticeydi. Faiz düşünce enflasyon da düşecekti(!)..
Yeni Merkez Bankası yönetimi fermanı yayınladı ve ikinci kez politika faizini düşürdü.
Faiz inerken tuttu beraberinde TL’nin değerini de indiriverdi. Faiz indikçe bir anda dolar 13, euro 14 liraya uçtu…
“Ne olduysa oldu, ama bir şeyler oldu”; bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 1 Papua Yeni Gine Kinası 3,44 Türk Lirasını gördü!?
Ve doğalgazdan elektriğe, akaryakıta, tarladaki gübreye, dövize bağımlı ekonomide fiyatlar zam oldu yağdı…
Sevgili Okuyucular;
Türkiye’de 14 milyon civarında asgari ücretli var.
Asgari ücret ise açlık sınırının altında.
Üstüne üstlük bir çoğu emekli olan 7,5 milyon kişi bu asgari ücretin de altında “asgarinin de asgarisi bir gelirle” yaşam savaşı veriyor.
Yaşam savaşını kazanmak için ise gıdaya ve öncelikle de asgaride temel gıdalarımız olan un, yağ ve şekere gereksinim var.
Ancak son para politikaları sonucu unun çuvalı kimi yerde 300 lirayı geçmiş.
100 gramcık simit 3TL olmuş bile?!!
İstanbul’dan düğmeye basıp ekmeğe yüzde 25 zam yapan fırıncılar ise ekmek fiyatlarını 3-4 liraya yükseleceği tamtamlarını çalmaya başlamış…
Gelelim halkın tenceresini kaynatmak için en çok kullandığı Çiçek Yağına.
Ayçiçek yağının 5 kilosu bazı marketlerde 114 liraya sıçramış.
Bununla kalsa iyi ama, Çiçek Yağı’nın ham madde fiyatındaki son artış henüz raflara yansımadığını söyleyen Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, “Tahmin ediyorum yağ fiyatı yüzde 20 civarında artar” diyor!!
Yine yaşamsal önemdeki diğer bir gıda ise şeker.
Bir ara piyasadan sırra kadem basan şeker nihayet kamuya ait Türkşeker fabrikaları şekere yüzde 25 zam yapınca ortaya çıkmaya başladı.
Zam sonrasında Türkşeker’in kristal şekerinin KDV dahil kilogram fiyatı 5 lira 30 kuruş oldu. Ancak fabrikaların yarısı özelleştirilen Türkşeker’in şekerini bulabilirsen iyi. Zira, diğer fabrikaların ürettiği şekerin bazı marketlerdeki kilosu 11 lirayı geçiyor…
Bazı Tarım Kooperatifleri mağazaları ve marketlerde ise zaten şeker yok!!
Sözcü’den Sayime Başçı’ya konuşan Zincir Mağazalar Derneği Başkanı Serhan Tınastepe, gıda dışındaki pek çok kategoride sektör oyuncularının rafa koyacak ürün bulmakta zorlanmaya başladığını ve kısmen de olsa boş raf görüntülerinin gündeme gelebileceğini belirtip, tüketicinin eğer imkanı var ise şimdi alıma geçmesini tavsiye ederek, “imkanıları varsa şimdi alsınlar, gelecek 4-6 ay arası çok ciddi tedarik problemi yaşanacak” dedi.
KOTA, KUYRUK VE YOKLUK…
Kurdaki artışın ardından benzine 52, motorinin litre fiyatına 50 ve LPG nin litre fiyatına 45 kuruş akaryakıt fiyatlarına zam geleceği duyulunca, araç sahipleri istasyonların önünde uzun kuyruklar oluşturdu.
Antalya’nın Serik ilçesinde 3 liraya çıkarılan 250 gram olan ekmeği 2 lira 25 kuruştan satan fırının ve Mersin’de 2 liraya satılan ekmeği 1 liraya satan Halk Ekmek Büfesi önünde vatandaşlar kuyruk oldu…
Bazı marketlerse yağ ve şeker satışına kota getirdi.
Uzmanlar fiyat artışını engellemek için tüketicilere, “Fazla almayın, ihtiyacınız kadar alın talebi düşürün” çağrısı yapıyor. Tarım Kredi Kooperatiflerinin boş yağ ve şeker reyonlarında şaka gibi “Yalnızca bir paket alınabileceğine” ilişkin uyarılar yer alıyor.
Nitekim, benim gittiğim Ankara-Kurtuluştaki mağazada ne Çiçek Yağı, ne de şeker vardı!!
Oysa, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’nun 6. maddesine göre “satıştan kaçınılamaz.”
“Ticari veya mesleki amaçlarla hareket edenler; aksine bir teamül, ticari örf veya adet ya da haklı bir sebep yoksa; bir mal veya hizmetin satışını o mal veya hizmetin, kendisi tarafından belirlenen miktar, sayı, ebat gibi koşullara ya da başka bir mal veya hizmetin satın alınması şartına bağlayamaz.”
Bununla kalmıyor, hapis cezası da var!!
Türk Ceza Kanunu (TCK’nın 240. maddesine göre “…satmaktan kaçınarak kamu için acil bir ihtiyacın ortaya çıkmasına neden olan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”
TCK’nın 238. maddesine göre ise; “…zorunlu eşya veya besinlerin ortadan kalkmasına veya önemli ölçüde azalmasına neden olan kimseye bir yıldan üç yıla kadar hapis ve bin güne kadar adlî para cezası verilir.”
Ey Ticaret Bakanlığı!..Ey Rekabet Kurumu!..Belediyeler!
Gıda ferman tanımıyor, kanun dinlemiyor…
Ne duruyorsunuz;
haydi fahiş fiyat uygulayanları, stokçuları cezalandırın…
Yargı önüne çıkarın…
Haydi, kotaları, kuyrukları önleyin!!
Hani, “Faiz sebep, enflasyon neticeydi?”
Hani, “Faiz düşünce enflasyon da düşecekti(!)”
Ancak “Ne olduysa oldu, ama bir şeyler oldu…”
Ülkeyi enflasyon bastı…
Ekonomiyi faizin neticesi çarpmıştı!!