Cinsel İçerikli Videolarla Dolandırıcılık

786

Nihat Altay // Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı

Sosyal medyada yeni bir şebeke ortaya çıktı. İlgi çekici bir bayan profili ile arkadaşlık isteği gönderiliyor. Özellikle erkeklerin bir anlık gafletinden yararlanıp cinsel içerikli kamera görüşmesi yaptırılıyor. Sonra gönderdikleri hesaba para yatırılmaz ise “Bu videoyu tüm arkadaşlarınla, Youtube’de ve tüm sosyal medya platformlarında paylaşacağız” deniliyor. Şebekenin paylaşımlarında “Bu sapık 15 yaşındaki küçük bir kıza cinsel içerikli videolarını gönderiyor” deniliyor. Ancak video 15 yaşındaki çocuğa gönderilmiyor. Şebeke üyeleri ile canlı video görüşmesi yapılıyor. Sonrasında müstehcen videoları kaydedip, tehdit ederek para talep ediliyor.

Başlangıçta bir anlık gaflet yazdım. Gaflet mi dersiniz? Cinsel sorun mu? Sapıklık mı? Sonuçta bu insanlar birilerinin tuzağına düşüyor ve şebeke pek çok kişiden iyi miktarda paralar alarak dolandırmaya devam ediyor. Bu kişilere mağdur diyemiyorum. Çünkü müstehcen görüntülerini başkası ile paylaşan biri mağdur değil, nefsine yenik düşmüş kişilerdir. Bu kişiler yaptıkları yüz kızartıcı eylemden dolayı savcılığa veya başka bir kuruma, kişiye anlatamıyorlar. Bana da konu ile alakalı müstehcen videolar gönderildi. Bunun yanında şebekenin ağına düşen bazı kişiler özelden yazarak, bir anlık şebekenin tuzağına düştüklerini, pek çok kez para gönderdiklerini, yine istediklerini ve ne yapmaları gerektiği konusunda benden yardım talep ettiler.

Şebekenin ağına düşen kişiler korkmadan ve çekinmeden savcılığa suç duyurusunda bulunsunlar. Şebekeye her para yatıran durumu gizler ve kolluk kuvvetlerine bildirmez ise sorunun önü alınamayacaktır. Ayrıca kaptırılan paraların geri alınma ihtimali yoktur. Tekrar para talep edilmemesi ve başkalarının tuzağa düşmemesi noktasında mutlaka şikayet edilmelidir.

Bir ara aylık 3 bin lira kazanç vaadiyle, sosyal medya ve bazı internet siteleri üzerinden reklamlara kanarak jigololuk başvuru formu dolduran ve 10 bin liraya yakın ücret yatıran pek çok kişinin mağdur olduğuna şahit oldum. Onları da aynı şekilde savcılığa suç duyurusunda bulunulması gerektiğini söyledim. 10 bin lira yatıran kişiler paralarını geri alamadılar. Ancak şikayetleri sayesinde şebeke çökertildi.