Ankara’nın kapatılan devlet hastanelerini kısmen değil, tarihi kimlikleriyle ve tümüyle açın!

290

Hastanemi Açın Platformu (HAP)

Ortak Basın Açıklaması

31.08.2020

COVID-19 salgını durdurulamıyor.

Ankara’da hastanelerde büyük yoğunluk yaşanıyor. Devlet hastanelerinde tüm yoğun bakım yatakları COVID-19 hastalarına ayrıldığı halde yoğun bakım yatağı bulunamadığı için bekleyen hastalar olduğu belirtiliyor. Hastanemi Açın Platformu (HAP) olarak aylardır ifade ettiğimiz ihtiyacın görünür olduğu ve sağlığı yönetenlerin de adım atmak zorunda kaldığı anlaşılıyor.

Şeffaf ve katılımcı bir yönetim sergilenmediği, resmi açıklama yapılmadığı için ancak üyelerimizden, hemşehrilerimizden aldığımız bilgilerle haberdar olabiliyoruz. Zekai Tahir Burak Kadın-Doğum ve Dışkapı Çocuk Hastanesi’nden sonra Numune Hastanesi’nin bir bölümünün Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne, Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi’nin bir bölümünün Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı COVID-19 klinikleri olarak açılacağı bilgisi alıyoruz.

Atılan adım önemlidir, ihtiyacın arttığının, salgının yayıldığının somut göstergesidir. Bununla beraber seçilen yöntemin günü kurtarmaya dönük olduğu, ayağının yere basmadığı açıktır. İhtiyaç sadece COVID-19 hastaları için değildir, diğer hastalarımız da aylardır tedavi olabilmek, ameliyat edilebilmek için beklemektedirler. Üstelik bu hastanelerin bağlanacağı belirtilen hastanelerin hekimleri, sağlıkçıları zaten had safhada yoğunluk altında çalışmaktadırlar.

Ankara’nın, Ankaralıların bu hastanelere tümüyle ihtiyaçları var, üstelik sadece salgın için değil, sonrası için de var. Gelin doğru, bilimsel, Ankara’ya yakışanı yapalım. Bu hastanelerimizi tarihi kimlikleriyle sağlık hizmetlerine kalıcı olarak, tümüyle kazandıralım. Bu dönemde bazılarını COVID-19 hastalığının tedavisinde bazılarını diğer hastalıkların güvenle tedavisi ve ameliyatların sürebilmesi için planlayalım. Açılacak hastanelere boş duran Ulus Devlet ve Ankara Fizik Tedavi Hastaneleri’ni de katalım.

Bizler Ankara’da , 120’ye yakın oda, sendika, dernek, parti ve diğer kurumların oluşturduğu HAP ‘ın katılımcıları olarak bu önemli, şehrimiz için, sağlık için tarihi işte her türlü katkıda bulunmaya hazırız.

Yeter ki aklın, tıbbın, bilimin gereğini yapma konusunda karar alınsın, yeter ki Ankara’ya iyilik yapacak adım atılsın.

Her şeyin başı sağlık olsun!

Önceki İçerikDünyamızın ezilen halkları, barışı birlikte inşa edecektir
Sonraki İçerikİBB’den çiftçiye üretim ve pazarlama desteği