Tüketici Birliği Federasyonu’ndan, Nakliyat-İş Sendikasına destek ziyareti

177
Tüketici Birliği Federasyonu temsilcileri, Türkiye’nin büyük E-Ticaret siteleri arasında yer alan Yemek Sepeti firmasında çalışan işçilerin sendikal örgütlenmelerinde yaşanan sorunları görüşmek üzere Türkiye Devrimci Kara, Hava ve Demiryolu Taşımacılığı İşçileri (Nakliyat-İş) Sendikası’na destek ziyareti gerçekleştirdi.

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, federasyon üyeleri Cavit Doğan ve Erhan Alsancak’tan oluşan TBF heyeti, Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ile görüştü.

Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Yemek Sepeti firmasında çalışan taşıma emekçilerinin sendikal örgütlenme süreci hakkında bilgi vererek; “şirkette çalışan yaklaşık 2000 civarında taşıma işçisi sendikal örgütlenme kapsamında sendikamıza üye oldu. Ancak firma sendikal örgütlenmenin önünü kesmek amacıyla işyeri kodunu değiştirdi ve çok sayıda işçiyi, firmadan çıkışını yaparak, aynı adreste kurulan yeni firmalara geçirdi. Öte yandan işyeri kodunu da usulsüz işlemlerle değiştirmeye yöneldi. Konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Cumhuriyet Savcılıklarına gerekli itirazlarımızı yaptık. Yemek Sepeti firmasının bu girişimleri demokratik bir hak olan, emekçilerin sendikal örgütlenmesinin önünü kesmeye yöneliktir. Başta İstanbul olmak üzere, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Eskişehir, Konya’da yaklaşık altıbin civarında emekçinin demokratik hakları ellerinden alınmaya çalışılıyor” dedi.

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, sendikal örgütlenmenin anayasal bir hak olduğunu belirterek; “hak arama mücadelesindeki emekçilerle dayanışma içindeyiz. Bu olumsuz sürecin firma tarafından sürdürülmesi durumunda, gerekirse TBF olarak tüketimden gelen gücün harekete geçirilmesi için kamuoyuna çağrı yapacağız. Umuyoruz ki, demokratik hakların kullanımındaki engeller ilgili kamu kurumları tarafından bertaraf edilir” dedi.

Sürece ve mücadelelerine ilişkin TBF tarafından verilen desteğin çok değerli olduğunu belirten Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, gelişmeleri TBF ve kamuoyu ile paylaşacaklarını ve haklı mücadeleleri için kamuoyundan dayanışma ve destek beklediklerinin altını çizdi.