Mesafeli sözleşmelerde teyit onaylı ödeme

150

Av. Merve SEVİM ÖZCAN // Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Genel Merkez Çözüm Merkezi Başkanı

İnternet alışveriş sitesi üzerinden yapılan vurgunları değerlendiren Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Genel Merkez Çözüm Merkezi Başkanı Av. Merve SEVİM ÖZCAN “Mesafeli satış sözleşmelerinde, satın alınan ürünün teslimi anında, bankacılık işlemine verilen onay sonrası ödeme internet sitesinin/sepetin hesabına geçmelidir.”  

Genel Merkez Çözüm Merkezi Başkanı Av. Merve SEVİM ÖZCAN konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

Kolaylığı, bazı durumlarda fiyat uygunluğu, salgın hastalık ve teknolojik alt yapının gelişmesi gibi sebeplerle internetten Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğine göre yapılan alışveriş her geçen gün artmaktadır.

Ancak; İnternet ortamında satış yapan her satıcı iyi niyetli olmayıp, bu durum zaman zaman mağduriyete sebep olmaktadır. Sipariş edilen ürün bazen gelmemekte / gönderilmemekte yahut siparişten farklı ürün kargoya verilmektedir.

Medya organlarına yansıyan haberlerden anlaşıldığı gibi; çok kaliteli ürünlere ortalama için, çok düşük fiyatlar konulmakta kısa bir sürede tüketicilerden havaleler alınmakta, piyasa ile internet adresinden başka bağı olmayan nitelikli dolandırıcı yüklü vurgunlar yapmaktadır.

Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nde yapılacak bir değişiklikle, tüketici sipariş sırasında havaleyi yapar, ancak ödeme bankanın hesap uhdesinde kalır ve siparişin teslimi anında eğer tüketici ONAY verirse ödeme satıcı veya sağlayıcıya aktarılabilir.

T.C. Ticaret Bakanlığımızın, Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde değişiklik yapması, bankaların ödeme sistem birimlerinin ve kargo teslim süreçlerinin; opsiyonlu/teyit onaylı hale getirilmesi; tüketicilerin mağduriyetini ve kamunun işlem maliyetini azaltacaktır.

Mesafeli satış sözleşmelerinde, satın alınan ürünün teslimi esnasında bankacılık işlemine verilen onay sonrası ödemenin internet sitesinin/sepetin hesabına geçmesi sonucunda; tüketicinin internetten alışverişte güvencesi artacak ve mesafeli sözleşme ile satış yapan satıcı ve sağlayıcıların cirosu yükselecektir.