Gelir İdaresi Başkanlığından Özel Okullarda KDV İadesi Açıklaması: Fatura Kesilmiş Olsa Dahi Para İadesi Yapılacak!

245

Korana virüs salgını nedeni ile okullarda yüz yüze eğitim yapılamaması özel okullarda ücret iadesi tartışması yaratmıştı. Pek çok özel okul süreçte uzaktan eğitime geçse de velilerin ücret iadesi talep etmesi üzerine Maliye Bakanlığı özel okul ücretlerinde KDV oranını yüzde 8 seviyesinden yüzde bire çekerek indirim için koridor açmıştı.

Ancak bazı özel okulların faturanın daha önce kesilmesini gerekçe göstererek ücret iadesi yapmaması yeni bir tartışma yaratmıştı.  Konu hakkında beklenen açıklama Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapıldı. Gelir İdaresi Başkanlığı fatura daha önceden kesilmiş olsa dahi özel okulların yüzde 7 KDV indirimini veliye geri ödemesi gerektiği yönünde görüş bildirdi.  ÇOCUĞU ÖZEL OKULDA OKUYAN VELİLER DİKKAT! FATURA ESKİ TARİHLİ OLSA DAHİ KDV İADESİ ALACAKSINIZ! 

Korana virüs salgını nedeni ile özel okullarda eğitim ücretleri konusunda büyük tartışmalar yaşanmaya başlanmış, bazı özel okullar ücret iadesi yaparken bazı özel okullar uzaktan eğitim masrafı adı altında velilerden ekstra ücret talep etmişti.  Süreçte hem vatandaşın hem de özel okulların mağdur olmaması adına Gelir İdaresi Başkanlığı 1 Eylül 2020 tarihi itibari ile özel okullarda KDV oranını yüzde 8 seviyesinden yüzde 1 seviyesine çektiğini duyurmuştu.  Ancak KDV indirimi uygulaması haberini alan bazı velilerin gittikleri okulda faturanın daha eski tarihli kesildiği söylenerek eli boş dönmesi üzerine şikayetler arttı. Şikayetler üzerine Gelir İdares Başkanlığı’na başvuruda buluanna Özel Okullar Derneği eski tarihli faturalardaki süreç hakkında yöneltmiş olduğu sorusuna gider faturası yanıtını aldı.  Yani özel okullar KDV’yi eski tarihli olarak tahsil etmiş olsa da gider faturası keserek yüzde 7 oranındaki farkı veliye iade edecek. 

https://www.emlak365.com/ekonomi/gelir-idaresi-baskanligindan-ozel-okullarda-kdv-iadesi-aciklamasi-h36029.html

Önceki İçerikMaskede ‘TSE standardı’ uyarısı; ‘Mecbur kalırsanız 2 tane takın’
Sonraki İçerik“Eskişehir Şeker fabrikası kent merkezinin dışına taşınsın…”