TÜİK enflasyon ile ilgili rakamları düşük açıklayarak ayıplı hizmet vermeye devam ediyor

306

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı Aziz Koçal

Yıllık enflasyon oranları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) %64,27, ENAGRUP (ENAG) %137,55, TÜRK-İŞ ise mutfak enflasyonunu %98,41, TÜİK Üretici Fiyat Endeksini ise %128,47 olarak açıklanmıştır.

Görüldüğü üzere TÜRK-İŞ dahi TÜİK’in açıkladığı enflasyonun üzerinde açıklama yapmıştır.

TÜİK her zaman yaptığı gibi emekli ve memur maaşları zam oranları hesaplamasında baz alınan aralık ayı verilerini gerçek enflasyonun çok altında açıklayarak, ayıplı hizmet vermeye devam ediyor. Gerçek veriler, kamuoyundan ve evrensel tüketici haklarından biri bilgilenme hakkı olan Tüketicilerden saklanmaktadır.

Tekrar hatırlatmak isteriz ki; Türkiye İstatistik Kurumunun görevlerinden biri ülkede sayıya dökülebilen verileri sağlamak, incelemek, toplumun ve Devletin ihtiyaçlarının belirlenmesinde, tespit edilen verilerin uluslararası veriler ile karşılaştırılması ve çözüm yollarının üretilmesinde ve planlamasında yer almaktır.

Farklı kurumların farklı rakamlarına, çarşı Pazar alışverişlerine ve tüketicinin alım gücüne baktığımızda TÜİK’in tarafsız ve objektif olarak sunması gereken verilerin gerçekle bağdaşmadığını görüyoruz.

TÜİK kamusal bir veri toplama kurumudur, görevi verileri doğru ölçmektir, halkı doğru bilgilendirmesi kamusal görevidir.

Bir kez daha, objektif, şeffaf ve bağımsız olarak, TÜİK’i gerçek rakamları açıklamaya davet ediyoruz.

Devletin diğer bir kurumu olan Hazine ve Maliye Bakanlığının Üretici Fiyat Endeksini baz alarak açıkladığı Yeniden Değerleme Oranı %122,93’tür. Vergiler, cezalar, harçlar ve Devletin aldığı diğer gelirlerdeki artış bu oran ile yapılmaktadır.

Verilere baktığımızda ÜFE ile enflasyon arasındaki makas iyice açılmıştır. Bir yanda Devlet alacağı harç ceza vb gelirlerini yeniden değerleme oranına göre alacak ama emekli ve memurlara %25, asgari ücretliye %54,66 zam reva görülecek.

Türk İş’in açıkladığı açlık sınırı 8.130,00 TL’dir. %25’lik artış ile emekçilerimiz açlığa mahkum edilmektedir. Bir ay sonra ise asgari ücret ile açlık sınırı arasındaki fark kapanacaktır.

Tüketicilerin alım gücü her geçen düşmektedir. Aç ve yoksul sayısı artmaya devam etmektedir.

Kurumların açıkladığı rakamlar ile TÜİK in açıkladığı rakamlar arasında yüksek farkın nedenini kamuoyuna açıklamak zorundasınız.

İşçi, emekli, dar gelirliler olarak biz halkın hissettiği enflasyon, TÜİK’in açıkladığından çok yüksektir.

TÜİK üzerindeki vesayete artık son verilmelidir.

Diğer taraftan, açıklanan rakamlar ülkemiz nüfusunun %95’e yakınının açlık ve yoksullukla yaşam mücadelesi verdiğini göstermektedir. %5’lik mutlu bir azınlığın yaşam standartlarına göre politika belirleyemezsiniz. Onların üzerinden enflasyon belirleyemezsiniz. Halkın mutfağına gidin enflasyonu orada görün.

Yeter artık insanca yaşamak istiyoruz!

Çocuklarımızın gözleri vitrinlerde kalmasın!