İzmit Tüketiciler Birliği Derneği Genel Başkanı Meral Gürer: “İlköğretim ücretsizdir”

333

Meral Gürer // İzmit Tüketiciler Birliği Derneği Genel Başkanı

İLKÖĞRETİM ÜCRETSİZDİR!

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına günler kala, bazı devlet okullarına kayıt başvurusunda bulunan  velilerden istenen yüksek miktarlardaki “bağış” şikayetlerini değerlendiren İzmit Tüketiciler Birliği Derneği (İzmitTükBirDer) Genel Başkanı Meral Gürer: “Eğitim temel insan hakkıdır. Ülkemizde ilköğretim ücretsizdir ve bu Anayasal hak olarak devlet güvencesindedir” dedi.

“Anayasa’nın 42.maddesi, “İlköğretim kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve Devlet okullarında parasızdır” hükmü yer almaktadır.

 Bu hükme ve Milli Eğitim Bakanlığı Okul Aile Birliği Yönetmeliği’nin 15.maddesinin 2.fıkrasına göre, “Birlikler, velileri hiçbir surette bağış yapmaya zorlayamaz, okul kayıt döneminde bağış ve yardım toplayamaz. Ayrıca, bakanlık tarafından yürütülen proje ve yapılan protokoller kapsamında okul ve kurumlarda yapılacak faaliyetlerden ücret talep edemez.

5-10 BİN LİRALIK BAĞIŞ İSTENMEKTE…

Bununla birlikte, yine her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni kayıt döneminde velilerden kayıt için bağış yapmaları istendiği, bağış yapmamaları durumunda çocuğun okula kaydının yapılmayacağı yönünde  tehdit edildiklerine  dair şikayetler almaktayız. Veliler, istenen “bağış” miktarlarını 5-10 bin liralarla ifade etmekteler.

“ZORUNLU BAĞIŞ” OLAMAZ!

Velilerin, çocuklarını devletin “ücretsiz” eğitiminden yararlandırma çabaları maalesef bazı devlet okullarının yüksek miktarda bağış istemeleri nedeniyle ailenin yaşam kalitesini düşürecek bir oranı bütçelerinden harcama yapması anlamı taşımaktadır. Bu, insani bir durum değildir. Bağış, “iradi”dir ve gönüllülük esasına dayanır. Bağış yapmayan veliye “dayatma” ve “zorlama”, bağış yapmayan veliye, çocuğun kaydının yapılmayacağının söylenmesi hukuka aykırıdır.

ŞİKAYET EDİN!

Velilerimizin, yasal olmayan bu tür bağışları isteyen devlet okullarını Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’nın il ve ilçelerdeki müdürlüklerine, e-Devlet üzerinden Cimer’e şikayet edebileceklerini hatırlatırız.

YENİ EĞİTİM YILININ BİLANÇOSU…

İzmitTükBirDer olarak yaptığımız araştırmaya göre şehir içi servis ücreti, firmaların belirlediği rayiç bedelle en düşüğü 5 bin liradır. Bu miktar, mesafeye göre 7 bin liraya kadar çıkmaktadır.

Kırtasiye ilkokul için 8 yüz lira, lise için bin beş yüz lirayı bulmaktadır.

Kıyafet, pandemiden dolayı serbestse de okul için kullanılabilecek pantolon, gömlek, kazak, hırka, ayakkabı, eşofman ve spor ayakkabı vb için de bin liraya yakın bir miktarı gözden çıkarmak gerekmekte… Çantalar yüz liradan başlamaktadır.

5-6 ÖĞRENCİ OKUTAN AİLELER VAR

Alım gücü, pandemi ve zamlarla iyice düşmüş olan tüketici velilerimiz için maalesef bu yıl oldukça zorlayıcı olacak. Bu zorluğa bir de okul masraflarının eklenmesi yetmez gibi okulların, yasal olmayan bu “bağış” talepleri tüketicileri hepten bunaltmaktadır. Ülkemizde ailelerin çoğunun tek veya iki çocuklu olmadığı, bazı ailelerde 5-6 çocuğun öğrenci olduğu düşünülürse, okul masrafları ve “bağış”ların yıkıcılığı sanırız daha iyi anlaşılacaktır.