Binaların yıkılması hakkında yönetmelik

112

Levent Küçük // Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı

Kentsel dönüşümle birlikte, mahallemizde, caddemizde, sokağımızda, yakın çevremizde çok sayıda binanın yıkılarak, yeniden yapıldığına şahitlik ediyoruz. Binaların yıkılması sırasında gürültüden toz toprağa, trafik yoğunluğundan yan bine yıkılma riskine,  asbest ve diğer tehlikeli atıklara kadar birçok olay, dış etki ve şikâyetler ile karşı karşıya kalıyoruz.

Bugünkü Resmi Gazete’de (13.10.2021 tarih ve 31627 sayılı) yayımlanan “BİNALARIN YIKILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK” hükümleri gereğince, binaların yıkım faaliyetlerinin çevre ve insan sağlığı ile güvenliğine zarar vermeyecek şekilde gerçekleştirilmesine ilişkin usul ve esaslar düzenlenmiştir.

Yönetmelikte; Yıkım planı, Yıkım ruhsatı, Yıkım şantiyesinin kurulumu, Yıkıma ilişkin tedbirler, Yıkım yöntemleri, Yıkım makina ve ekipmanları, Yıkımda iş sağlığı ve güvenliği, Yıkım faaliyeti ve atık yönetimi, Yıkımda asbest ve diğer tehlikeli atıkların tespiti ve sökümü, Gürültü ve titreşim yönetimi ve Toz emisyonu gibi başlıca konular düzenlenmiştir.
Söz konusu yönetmeliğin yürürlük tarihi 01.07.2022 olarak belirlenmiştir. Yönetmelik hükümlerini Çevre ve Şehircilik Bakanı yürütecektir.

Çevre ve insan sağlığı ile güvenliği açısından çok önemli olan söz konusu yönetmeliğin hazırlanmış ve yayınlanmış olmasını olumlu değerlendirmek gerekmektedir. Yönetmeliğin yürürlük tarihini ötelemeden, daha kısa sürede yürürlüğe girmesi ve uygulanabilir olması yararlı olacaktır.

Saygılarımla.

Önceki İçerikPerakendede milyarlık kayıpları önleyecek teknolojiler
Sonraki İçerikEnerji Zamları Tüketicinin Belini Büküyor!