Eker I Run, bir koşudan fazlası

304

Eker I Run’ın Adım Adım ve 13 STK ile birlikte düzenlediği yardımseverlik koşusu yarattığı sosyal etki ile canlıların hayatlarına dokunuyor. 229 koşucu ve 1.655 bağışçının destekleri ile toplam 184.163 TL bağış toplandı.

Türkiye’yi 43 yıldır lezzet ve tazelik ile buluşturan Eker’in sanal bir festival olarak gerçekleştirdiği 7. Eker I Run’ın en önemli ve heyecanlı etkinliklerinden birisi Yardımseverlik Koşusu oldu.

Tüm dünyada sivil toplum kuruluşlarını desteklemek için kullanılan en önemli kaynak geliştirme yöntemi olan Yardımseverlik Koşusu, Eker I Run’da geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine Adım Adım çatısı altındaki 13 sivil toplum kuruluşu ile birlikte düzenlendi. Yardımseverlik Koşusu, 2020 yılında Eker I Run’ın sanal ortamda düzenlenmesi ile Türkiye ve dünyanın dört bir yanına yayıldı.

Geçtiğimiz yıl 441.197 TL bağış tutarı ile rekor kıran Eker I Run Yardımseverlik Koşusu, 2020 yılında ilk kez sanal olarak düzenlenmesine rağmen oldukça başarılı geçti. Organizasyonun bu yıl 13 STK ile yürüttüğü kampanyalar için toplam bağış miktarı, 22 Ekim 2020 itibarıyla 229 koşucu ve 1.655 bağışçı ile toplam 184.163 TL oldu.  

Covid-19 salgını döneminde toplumda öne çıkan sosyal dayanışma, Eker I Run’ın Yardımseverlik Koşusu’nda da kendisini gösterdi. Hekim eğitimi, hasta çocuk bakımı, doğa bilinci, çocukların eğitimi gibi kampanyalar, bireysel olarak yapılan bağışlarda ilgi gördü.

Eker I Run’da özel projesi bulunan Adım Adım bünyesindeki 13 STK için 150 koşucu, 1.611 bağışçı ile iyilik peşinde koştu. 

Ankara Beysukent Rotary Kulübü Derneği, Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV), İzmir Hasta Çocuk Evleri Derneği (İHÇED), Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV), Koruncuk Vakfı, Köksal Eğitim Vakfı (KEV ), Lokman Hekim Sağlık Vakfı, Patika Derneği, TEMA Vakfı, Tohum Otizm Vakfı, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Türk Eğitim Vakfı (TEV), Young Guru Academy (YGA) olmak üzere 13 STK için Eker I Run ve Adım Adım’ın gönüllü koşucuları 7. Eker I Run’da iyilik peşinde koştular…

Ayrıca dileyen katılımcılar, tüm geliri Adım Adım bünyesinde kampanya açan STK’lara aktarılmak üzere 7.Eker I Run Koşusu t-shirt ve madalyasını satın alarak hem güzel bir anı kazanmış hem de STK’lara fayda sağlamış oldular. Bu kapsamda katılımcılar 311 adet madalya ve 189 adet tişört satın aldılar. Buradan elde edilen 12.138 TL’lik kaynak, 13 STK’nın kampanyalarına eşit olarak bölüştürüldü.

Eker I Run’da Adım Adım ile iyilik peşinde koşanlar, canlıların da hayatlarına dokundular.

Eker I Run 2019’da en çok bağış yapılan altı STK ise şu şekilde oldu:

 1. Patika Derneği: 82.845 TL
 2. YGA-Hayal Ortakları Derneği: 29.073 TL
 3. TEMA Vakfı: 16.710 TL
 4. İzmir Hasta Çocuk Evleri Derneği: 14.752 TL
 5. Türkiye Eğitim Vakfı (TEV): 10.760
 6. Tohum Otizm Vakfı: 10.463 TL

Eker I Run 2020 kapsamında elde edilen bağışlar ile ilgili detaylara ise şu linkten ulaşılabiliyor:

https://ipk.adimadim.org/kampanya-sonuclari

7. Eker I Run, festival ortamında binlerce koşucuyu buluşturdu

Spor, sağlıklı yaşam ve iyiliği aynı platformda buluşturmak için her yıl Eker Süt Ürünleri tarafından Bursa’da gerçekleştirilen Eker I Run, Covid-19 salgını sebebiyle 1-4 Ekim tarihleri arasında dijital ortamda bir koşu festivali olarak organize edildi ve rekorlar kırılmaya devam edildi.  Her yıl Eker Meydan’da binlerce kişinin katılımı ile yaşanan coşku, sanal koşu deneyimi ile Türkiye’nin her yerine taşındı.

“Sağlıklı yaşam için koş!” mottosuyla 7’den 70’e her yaştan katılımcıya hitap eden bu özel organizasyona, dünyanın uzak noktalarından 2.539 koşucu katıldı.

Sayılarla Eker I Run 2020:

 • 7. Eker I Run’a 17 ülke ve 83 şehirden 2.539 koşucu katıldı.
 • Yarışa katılım 7 yılda yüzde 560 büyüdü
 • Sanal koşu festivali olarak düzenlenen organizasyonda Polar 2K Yarışı’na 313, Limak Enerji 5K Yarışı’na 702, Michelin 15K Yarışı’na 1037, Bursa Teleferik 42K Yarışı’na 89, Kral Şakir Minik Adımlar Koşusu’na 232 ve Backto84 10K Paten Yarışı’na 166 sporcu katıldı.
 • Koşucular sağlıklı yaşam için 12,3 milyondan fazla adım attı. Bu adımları atarken harcadıkları sürelere bakarak toplam 1,16 Milyon Kcal enerji harcadılar. Bu enerjiyi yerine koymak için toplam 2687 litre Eker Probiyotik Ayran içilmesi gerekir.
 • Koşucular toplamda 9857 km mesafe kat etti.

Ülkemizi 43 yıldır lezzet ve tazelik ile buluşturan Eker, spor organizasyonları düzenlemeye ve amatör spor branşlarına sponsorluk desteği vermeye önümüzdeki dönemde de devam edecek.

Eker’in Spora Katkıları:

43 yıldır Türkiye’yi lezzet ve tazelik ile buluşturan Eker, “iyi bir marka” olma yolunda, ticari yatırımlarının yanı sıra kurumsal ve sosyal sorumluluk çerçevesindeki projeleri de hayata geçiriyor. Uzun yıllardır özellikle yelken sporuna destek veren ve Bursa’nın Mudanya ilçesinin Türkiye’nin en önemli yelken yarışları destinasyonlarından biri haline gelmesini sağlayan Eker, çalışanlarının oluşturduğu “Eker Sailing Team” ve sadece kadın çalışanların yer aldığı “Eker Efsane Ladies Team” ile hem ulusal hem de uluslararası pek çok kupada birincilikler ve başarılar elde etti. Eker TAYK Trofesi bünyesinde gerçekleşen Olympos Regatta 2020 yarışı ise pandemi sebebiyle İstanbul Boğazı ve Caddebostan açıklarında düzenlendi.

Ayrıca Eker’in 7 yıldır “Sağlıklı Yaşam İçin Koş” mottosuyla düzenlediği Eker I Run Koşusu da her yıl yükselen bir ivme ile devam ediyor. Eker, I Run Koşusu ile birlikte insanların sağlıklı beslenmelerini önemsediği kadar onların spor yaparak zinde kalmalarını da önemsiyor. Ayrıca Eker I Run Koşusu’nda STK’ların projelerine kaynak yaratılması için Adım Adım ile birlikte yardımseverlik koşusu düzenlenerek bağış toplanıyor.

Eker, 23 Nisan’ın 100. yılında tarihe geçen bir etkinliğe de imza attı. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100. yıl dönümünü özel bir organizasyonla kutlamak için harekete geçen Eker, 703 çocuğun evlerinden katıldığı Türkiye’nin ilk online koşusunu gerçekleştirdi. Çocuklar 23 Nisan 100. Yıl Çocuk Koşusu’na evlerinden görüntülü aramayla katılıp, hem yaşıtlarıyla birlikte bu özel günün tadını çıkardılar hem de Türkiye’nin ilk online koşu etkinliğinde yer alarak tarihe geçtiler.

Detaylı bilgi için: www.ekerkosu.com