Bir günlüğüne “Karanlıkta Diyalog”

422

Nestlé Purina PetCare ve görme engelli bireyleri rehber köpeklerle buluşturmak amacıyla kurulan Rehber Köpekler Derneği, 5. yılına girdikleri işbirliği kapsamında şubat ayında çok özel bir etkinliğe imza attı. Nestlé Purina Petcare Genel Müdürü Ayça Erkol ve Rehber Köpekler Derneği Kurucularından Başkan Avukat Nurdeniz Tuncer ev sahipliğinde düzenlenen “Karanlıkta Diyalog” etkinliğinde konuklar bir saatliğine de olsa görme engelli bireylerin hissetiklerini anlamaya çalıştı.   

Katılımcılar Karanlıkta Diyalog Müzesi’nde bir saat geçirerek tamamen karanlık bir ortamda, görme duyuları yerine diğer duyularını keşfedip geliştirerek hareket etmeleri konusunda görme engelli rehberlerce eşlik edilip yönlendirildi. İstiklal Caddesi simülasyonunda gezen, vapura binen, karşıdan karşıya bastonları ile geçmeye çalışan katılımcılar görme engellilerin dünyasını yakından deneyimledi. Etkinlik sonunda ise Nestlé Purina Petcare Genel Müdürü Ayça Erkol ve Rehber Köpekler Derneği Kurucularından Başkan Avukat Nurdeniz Tuncer konuklarla birlikte deneyimi değerlendirip, rehber köpeklerin görme engelli vatandaşların günlük hayata güvenle dahil olmasındaki rolünü konuştu.

“Rehber köpekler, görme engelli vatandaşlarımız için oldukça önemli”

Etkinlikte Nestlé Purina Petcare Genel Müdürü Ayça Erkol, “Benim içim çok farklı bir gün oldu. Bazı şeyleri yaşamadan anlamak mümkün değil deriz, Karanlıkta Diyalog deneyimi de benim için böyle bir deneyim oldu. Bu 1 saatin sonunda görme engelli olarak hayatta var olmanın zorluklarını çok çok az da olsa deneyimleme şansım oldu. Hiç göremediğim bu ortamda keşke bana yol gösterecek patili bir dostum olsa diye geçirdim içimden ve bir kez daha rehber köpeklerin önemini anladım. Nestlé Purina Petcare olarak tüm dünyada hayvanlarla insanların bir araya gelmesinin pozitif bir sinerji yarattığına inanıyoruz, ama Rehber Köpekler Derneği’nin yaptığı bundan çok daha ötesi. Türkiye’deki onlarca görme engelli vatandaşımızın hayata güvenle dahil olmasında rehber köpeklerimizin çok büyük rolleri var. 2015 yılından bu yana 10 ton mama bağışı yaparak 12 köpeğin eğitimine katkı sağladık. Her yıl düzenlenen mezuniyet törenleri ve bilgilendirici etkinlikler kapsamında sevgili eğitmenleri, gönüllü bakıcı aileleri ve dernek ekibine destek olmaya çalışıyoruz. Ülkemizde yaşayan binlerce görme engelliye umut olabilecek Rehber Köpekler Derneği’ne desteklerimizi sunmaya devam edeceğiz” dedi. Ayrıca Erkol, 2015 yılından bugüne kadar Rehber Köpekler Derneği ile devam eden sürdürülebilir işbirliği ile ilgili duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Rehber Köpekler Derneği Kurucularından Başkan Avukat Nurdeniz Tuncer ise, “Aslında dernek olarak bizim amacımız; görme engelli vatandaşlarımızın güvenli ve kendine yetebilen bir şekilde günlük hayatlarını sürdürülebilmelerine destek olmak.  Türkiye’de bugün 756 bin görme engelli birey bulunuyor ve bu görme engellilerin milyonda 5’i yani yalnızca 4’ü rehber köpek imkanına sahip. Rehber Köpekler, görme engellilere ücretsiz olarak veriliyor ve sonrasındaki süreçteki tüm masrafları Dernek tarafından karşılanıyor.  Bu sayının artması için çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Bunun için de seçilen köpeklerin ilk bir yıllık bakımını sağlayan Gönüllü Bakıcı Ailelerimizin de sayısının artması bizim için çok önemli. Bununla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Son olarak, 2015 yılından bu yana insanlar ve hayvanlar arasındaki bağı daha da kuvvetlendirmek için Rehber Köpekler Derneği’ne, destek olan Nestlé Purina PetCare’e çok teşekkür ederiz. İş birliğimiz bizim için çok kıymetli.”