Yeni bir haftaya başlarken…

102

Levent Küçük // Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı

Yeni bir haftaya başlarken gündeme ilişkin bazı konuları, önyargıdan uzak sizlerle paylaşmak istiyorum.
EKONOMİDE YENİ YÖNETİM…
Hazine ve Maliye Bakanı ile birlikte Merkez Bankası Başkanının değişmesi, piyasalarda olumlu tepkiler verdi. Verilen ilk mesajlar, yapılan ilk açıklamalar piyasalar tarafından olumlu algılandı. Aynı süreçte, Amerikan seçimlerinin sonuçlanmış ve Sayın Biden’in seçilmiş olmasının, iç piyasalardaki bu olumlu havaya etkilerini tam olarak bilemiyoruz.  
Umarız, pandemi sürecinde tüm dünya ülkeleri ekonomik açıdan zor bir süreçten geçerken, üretimin artması ve fiyat istikrarını sağlamaya yönelik, aynı zamanda yabancı sermaye ve yatırımcıyı ülkemize çekecek kalıcı politikalar hayata geçirilir. Politika açısından, “Damat” baskısı ya da eleştirileri gündemden düşeceğinden, bu değişikliğin iktidar için bir avantaj olacağını düşünüyorum. Yeni ekonomi yönetimine başarılar diliyorum.
KAMU LOJMANLARININ SATIŞI…
Bilindiği üzere kamu lojmanlarının satışı ihale yöntemi ile devam ediyor. Lojmanların satışında, içerisinde oturan kamu personeline “Ön alım” hakkıyla, ihale bedelinin % 10 düşüğünü peşin ödemek şartıyla bir avantaj sağlanmış bulunuyor.
Uygulamada, centilmenlik anlayışı çerçevesinde, içerisinde oturanlar genelde lojmanları satın alıyorlar. Bu durum, öteden beri (Görev tahsisli veya sıra tahsisli olarak) lojmanlarda oturan kamu personeline, lojmanlarda oturmayan kamu personeline karşı bir avantaj, bir üstünlük sağlamış oluyor. İçerisinde oturanlar bunu bazen bir hak olarak da görüyorlar. Oysa, görev, unvan ve yetki açısından kamu personeli arasında eşitlik ve adaletin sağlanması, devlet personel rejiminin ve hukuk devletinin temel ilkesidir.
Bu nedenle, lojmanlarda oturmayan ve ev sahibi olmayan kamu personeline yönelik olarak, uygun ekonomik şartlarla (Düşük peşinat ve taksit tutarı, uzun vadede ödeme ve taksitlerin maaşlardan kesilmesi suretiyle) ev sahibi olmalarına yönelik politikalar geliştirilmelidir. Bu konuda, devlet kurumları öncülük etmelidir.
EKONOMİ VE HUKUK REFORMU…
Sayın Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarından, 2023 Türkiye hedefine yönelik olarak, bir ekonomi ve hukuk reformunun başlatılacağını öğrenmiş bulunuyoruz. Halk arasında, bunca yıldır neden yapılmamış, neredeydiniz diyenlere de, evet ihtiyaç var hemen yapılmalı diyenlere de rastladım. Genelde, siyasi görüşe bağlı yorum ve değerlendirmeler yapılıyor.
Değişen dünya ve ülke şartlarına bağlı olarak, toplumsal ihtiyacı ve kamu vicdanını sağlamaya yönelik reformlar, değişiklikler her zaman yapılabilir. Aslolan, toplumun geniş bir kesiminin uzlaşısını ve ülke istikrarını sağlamaya yönelik değişikliklerin yapılmasıdır. Özellikle, adalete ve hukuk devletine olan güvenin sağlanmasına, ekonomik istikrar, şeffaflık ve hesap verebilirliğin sağlanmasına yönelik düzenlemeler hemen yapılmalıdır. Vatandaşlarımızın huzur ve refahına katkı sağlayacak düzenlemeler mutlaka yapılmalıdır.
BARAJLARDAKİ SU DOLULUKLARI…
Bu sabah radyodan, Ankara’da barajlardaki su doluluk oranlarının aşağılara indiğini, uyarı sinyalleri verdiğini öğrendim. Benzer durum İstanbul için de geçerli. Salgın hastalık sürecinde temizlik ve hijyen derken, su kullanımı konusunda tasarrufu elden bırakmamalıyız. Bu nedenle, su tasarrufu ve suyun bilinçli kullanımı konusunda, her birimiz, her zamankinden daha çok özenli olmaya mecburuz.
Salgın hastalığın devam ettiği bu günlerde, bir kez daha “Maske, mesafe ve temizlik” vurgusu yaparak, sağlıklı, huzurlu ve mutlu güzel bir hafta diliyorum.
Saygı ve sevgilerimle.

Önceki İçerikEricsson’dan Türkiye’ye yapay zeka ve otomasyon merkezi
Sonraki İçerikDolar düşüşe geçti, zamları geri çekecek misiniz?