Yaşanmış bir başka dolandırıcılık olayı

292

Levent Küçük // Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı

Bugün telefonla arayan bir vatandaşımız, yaşadığı bir dolandırıcılık olayı nedeniyle yardım istediğini ifade ederek, olayı anlatmaya başladı;
“İnternetten araç buzdolabı satan birini buldum. Kişi, Niğde’de yaşadığını, işyerini tasfiye nedeniyle elindeki araç buzdolaplarını 250.-TL’den cazip fiyatla acilen sattığını belirterek, verdiği banka hesap numarasına para göndermemi istedi. Telefonla yaptığım görüşmede kişi bana çok güven verdi. Ben de fiyatı cazip bulduğumdan 4 adet araç buzdolabı karşılığı 1.000.-TL’yi verdiği banka hesabına gönderdim. Banka dekontunu da ilgili kişiye telefonla whatsapp üzerinden gönderdim.
Aradan birkaç gün geçmesine rağmen buzdolapları gelmeyince şüphelendim ve araştırmaya başladım. Öğrendiklerim çok ilginçti. Banka hesabına 1.000.-TL gönderdiğim yerin Niğde yerine Bolu’da bir mağaza olduğunu, dolandırıcının ben hesaba para gönderince, hemen Bolu’daki mağazayı arayıp, amcasının kendi adına para gönderdiğini söyleyerek, sipariş ettiği malların İstanbul’daki adrese kargo ile gönderilmesini istemiş. Mağaza da kargo yoluyla malları İstanbul’a göndermiş. Adam, benim gönderdiğim para ile Bolu’dan mal almış ve malları İstanbul’a kargo ile göndertmiş. Mağaza yetkilileri ilgili kişiyi tanımadıklarını, sipariş yoluyla benzer satışlar yaptıklarını belirterek, olayla bir ilgilerinin olmadığını belirttiler.
Dolandırıldığımı anlayınca, hemen polis merkezine gittim, olayı anlattım. Polisler, dolandırıcının T.C. Kimlik numarası olmadığından kişi ile ilgili işlem yapamayacaklarını belirterek, konuşmaları yaptığım telefon numarasını aradılar. Polislerin araması sonrası, telefon numarası kullanım dışı bırakıldı ve bir daha ulaşamadım.
Bolu’daki mağaza ile tekrar irtibata geçtim. Mağaza yetkilileri, kendilerinin köklü bir geçmişe sahip olması nedeniyle, ticari itibarları ve benim mağduriyetimi dikkate alarak, bana 500.-TL ödemeyi teklif ettiler. Ben de karar veremedim, ne yapmamı, nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? Ben bir işlem yapmazsam bu kişiler benim dışımda başka kişileri de dolandırmaya devam edecektir”
Olaydan anlaşılacağı üzere vatandaşımız, önceden planlanmış “nitelikli bir dolandırıcılık” olayı ile karşı karşıya kalmış. Maalesef kendisinin de ihmal ve kusurları bulunmaktadır. Benzer bir çok olayı yaşayan ve sonuçlarını az çok bilen bir kişi olarak, kendisine 500.-TL’sini en azından kurtarmasını, mağazadan bu parayı almasını önererek, savcılığa şikayetçi olma konusunda tercihinin kendisinde olduğunu ifade ettim.
Sevgili vatandaşlarımız, internet sitelerine cazip fiyatlı ilanlar verip, acil ihtiyaçtan ya da işyeri tasfiyesi gerekçeleriyle dolandırıcılık yapan kişilere sıklıkla rastlıyoruz. Bu tür ilanlara itibar etmeyip, doğruluğundan emin olmadığımız satış veya kiralamalarda, kaparo ya da başka adlarla para transferi kesinlikle yapmamalıyız. Dolandırıcılara ve yeni dolandırıcılık yöntemlerine karşı hepimizin dikkatli olması gerektiğini bir kez daha vurgularken, bu tür dolandırıcılık yöntemlerinin önlenmesine yönelik kamu takip ve yaptırımlarının daha etkin bir şekilde uygulanmasını ve mağduriyetlerin önlenmesini temenni ediyorum. Saygı ve sevgilerimle.

Önceki İçerikKişisel bilgilerinizin dark web’de satışa çıkarıldığını nasıl anlarsınız?
Sonraki İçerikSavaş ve Barış