Tüketici Örgütleri Konfederasyonu (TÖK) kuruldu

266

Fuat ENGİN // Tüketici Örgütleri Federasyonu (TÖF) Genel Başkanı

(Tüketici Örgütleri Konfederasyonu (TÖK) Kurucuları adına)

Basına ve Kamuoyuna;

TÜKETİCİ ÖRGÜTLERİ KONFEDERASYONU (TÖK) kuruluşuyla Türkiye tüketici hareketine yeni bir soluk getiriyor. Hak arama mücadelesinin öncü gücü olarak, üye örgütlerin gücüyle ülkemizde tüketici hakları açısından yeni bir dönem başlıyor.

PANDEMİ koşullarına rağmen, Konfederasyonumuzun kuruluşunu tamamlama hedefine yönelik sürdürdüğümüz yoğun çalışmalar sonucunda örgütlülüğümüz yanında Tüzük ve Programımızı da tamamlayarak kuruluşumuzu gerçekleştirdik.

Ülkemizde faaliyetlerini sürdüren Tüketici Örgütleri Federasyonu (TÖF), Birleşik Tüketiciler Federasyonu (BTF), Çevre ve Tüketici Federasyonu (ÇETÜF) yer aldığı çatı örgütümüz olan Tüketici Örgütleri Konfederasyonunun (TÖK) kuruluşunu emek yoğun bir çalışmayla tamamladık.

25 yıllık deneyimle daha güçlü bir şekilde doğan ve tüketici hareketinin en nitelikli, en dinamik kadrolarının yer aldığı Tüketici Örgütleri Konfederasyonu (TÖK) kuruluşuyla ülkemizde bir ilki hayata geçirmiştir. Önümüzdeki süreçte çalışmalarımızı Biat etme anlayışıyla değil, uzlaşma kültürünü esas alarak yürüteceğiz. Ülkemiz tüketici hareketinin işleyiş olarak Dünyanın en iyi örneklerinden biri olması için çalışacağız.            

Öncelikli hedeflerimizden biri Söz-Yetki- Karar süreçlerinde etkin bir biçimde yer almak olacağı gibi, bir diğeri ise ülkemizde ürün güvenliğinin sağlanması sürecinde tüketici örgütlerinin etkin rolü olması için gereğini yapacağız. Tüm bu çabalarımız hak arama mücadelemize çok önemli katkılar sağlayacaktır.

Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen Evrensel Tüketici Haklarından olan “Tüketicilerin Temel Gereksinimlerinin Karşılanması Hakkı kapsamında, Barınma, Beslenme, Su bulma, Aydınlanma, Isınma, Giyinme, İletişim gibi evrensel insan hakkı olan temel ihtiyaçlara sosyal devlet anlayışı içinde her tüketicinin erişebilmesinin sağlanmasının yaşama geçirilmesi için önümüzdeki süreçte tüketici politikaları konusunda aktif çalışmalar yapacak ve alanımızla ilgili bilim insanlarının da yer alacağı TÖK AKADEMİ‘nin kuruluncaya kadar çalışma alanlarımıza yönelik oluşturduğumuz araştırma merkezimiz TÖK-AR etkin inceleme ve araştırma faaliyetlerinde bulunarak kamuoyunu bilgilendirecektir. Bu kapsamda Tüketicinin Korunması Alanına ilişkin yıllık Stratejik planların oluşturulması/geliştirilmesi politikası hayata geçirilecektir.

İçinde bulunduğumuz koşullarda PANDEMİ den kaynaklı ekonomik ve sosyal sorunlar devam ederken, başta Benzin, motorin olmak üzere akaryakıt ürünlerinden alınan özel tüketim vergisinin (ÖTV) yüzde 54, yüzde 78 ve yüzde 189 oranında artırılması önümüzdeki günler için iğneden ipliğe yeni zamların habercisi olmuştur. Doğalgaza aylık olarak düzenli yapılan zamlar ise tüketicinin kışını azaba çevirmiştir.

Buda yetmiyormuş gibi daha dün üreticinin tarlasında kullandığı gübre fiyatlarına %46 ila %78 arasında zam yapılması önümüzdeki hasat sürecinde zaten çok zor durumda olan tüketicinin mutfağına ateş düşmesine neden olacaktır.

Bu süreçten en fazla olumsuz etkilenen kesim tüketiciler olmaya devam etmektedir.                

*Tüketiciler olarak, Temel tüketim maddelerinde yaşanan fahiş fiyat artışlarının önlenmesi ile KDV oranlarının %1 indirilmesini,

* İletişim sektöründe alınan  Deprem vergisi olarak konulan ÖİV (özel iletişim vergisi) ÖTV (özel tüketim vergisi) nin kaldırılmasını,

*Merkez Bankasının belirlediği kredi kartı akdi/gecikme faiz oranının % oranları düşürülmesini,

*Kredilerden ve kredi kartlarından kaynaklı giderek artan mağduriyetlerin önlenmesini beklerken, Son dönemde yaşanan fiyat artışları nedeniyle, PANDEMİ den (COVİD19) ve yapılan fiyat artışlarından kaynaklı yaşanan tüm sorunların faturasını tüketiciler ödemeye devam edecektir.

Ülkeyi yönetenleri sosyal devlet olmanın gereği olarak, tüketiciler adına yapılan tüm zamları geri çekmeye ve yaşamı kolaylaştıran paketleri hayata geçirmeye çağırıyoruz.

Tüketici Örgütleri Konfederasyonu (TÖK) olarak haklı mücadelemizde, gücümüzü her geçen gün daha da artırarak, örgütlülüğümüzü birlikte daha da büyütmek için, ülkemizde bulunan tüm tüketici derneklerini federasyonlarımıza, Tüketici Federasyonlarını ise TÖK e katılmaya davet ediyoruz.

Tüketici Örgütleri Konfederasyonu (TÖK) Kurucuları

Tüketici Örgütleri Federasyonu (TÖF), Genel Başkanı Fuat ENGİN

Birleşik Tüketiciler Federasyonu (BTF), Genel Başkanı Av. Şölen TÜYSÜZ

Çevre ve Tüketici Federasyonu (ÇETÜF), Genel Başkanı Orhan FİDANCI

Önceki İçerikVestel, Güney Koreli Daewoo ile lisans anlaşması imzaladı
Sonraki İçerikBarbie, Cardiff Üniversitesi iş birliğiyle oyuncak bebekle oynamanın etkilerini ortaya koyuyor