TÜKDES Genel Başkan Yardımcısı Metin BIYIK: “Kaldırımlar motokurye /motosiklet yolu mu?”

192
????????????????????????????????????

Metin BIYIK // Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Genel Başkan Yardımcısı

Motosiklet, scooter ve üç tekerlekli yük ve eşya taşıyıcı araçların kuralsız kullanımının trafik ve yaya güvenliğinde oluşturduğu tehlikeleri değerlendiren Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Genel Başkan Yardımcısı Metin BIYK “Kaldırımlar ve yayalaştırılmış alanlar motosiklet yolu mu?” dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Metin BIYIK konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

Kaldırım, yayalaştırılmış cadde, sokak, alanlarda yoğun ve kuralsız olarak kullanılan; motosiklet, bisiklet, scooter, üç tekerlekli yük ve eşya taşıyıcı araçlar trafik ve yaya güvenliğini tehdit etmektedir.

Kaldırımlarda, kırmızı ışıkta, ters yönde canı istediği gibi, kendine göre keyfi olarak seyreden kullanıcılar; yayaların burnunun dibinden, kulağının yanından, adımının ucundan; hızla geçerek yayaların can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmaktadır.

Pandemi sürecinde yaygınlaşan motokuryelerin; sınırlı kural tanımazlıkları önceleri tüketiciler tarafından hoşgörü ile karşılanmış; ancak bu hoşgörü sınırsızca istismar edilmiş ve bardağı taşırmıştır.

Motokuryelerin kuralsızlığı, diğer  motosiklet, scooter, üç tekerlekli yük/eşya taşıyıcı ve bisiklet kullanıcılara kötü  örnek olmuş, kaldırımlar yayalaştırılmış caddeler, sokaklar ve alanlar yayalar tarafından kullanılamaz hale gelmiştir.

Kaldırımlar ve yayalaştırılmış alanlar bir taraftan satıcı ve sağlayıcıların mal ve tanıtım stantları ile işgal edilmiş, diğer taraftan motosiklet, scooter, üç tekerlekli yük/eşya taşıyıcı vb araçların sefer güzergahı olarak kullanılmaktadır.

Tedarik zinciri aksatılmadan; kural,güzergah ve zaman düzenlemesi ile tüketicilerin kaldırımları, yayalaştırılmış cadde, sokak ve alanları güvenli olarak kullanması sağlanabilir.

Motosiklet, scooter ve üç tekerlekli yük ve eşya taşıyıcı araçların kuralsız kullanımının oluşturduğu sorunlar giderek, yaygınlaşmakta ve yoğunlaşmaktadır.

Yönetim ve organizasyon kabiliyeti yüksek kamu otoritesi, eşgüdüm içerisinde yaya ve trafik güvenliğini sağlayacak tedbirleri almalıdır.

Kamu otoritesinin yetkinlik ve veri gücü ile konulan kurallar; ödün vermeden denetlenmeli ve alınan sonuçlar tüketicilerle paylaşılmalıdır.

 #Tükdes #EvrenselTüketiciHakları  #yayagüvenliği  #trafiktekeşmekeş #ÇevreveŞehircilik #İçişleri