Torpilsiz Kura Çekimi

276

Nihat Altay // Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı

Atatürk Üniversitesi geçtiğimiz günlerde İŞKUR üzerinden sürekli işçi, hasta yaşlı bakım personeli ve temizlik personeli alımını noter huzurunda yaptı. Asıl listenin yanı sıra yedek listenin de kura çekimiyle belirlendiği programda 160 asıl temizlik görevlisi ve 160 aday da yedek listede yer aldı. Üniversite sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanan kura çekiminde ayrıca hasta bakımı ve temizliği kadrosu için de 135 asıl, 135 yedek personel belirlendi.

Daha önceleri yapılan işçi alımlarında halk arasında pek çok iddia dillendiriliyordu. Gerçek veya bilgi kirliliği olduğunu biz bilemeyiz. Ancak halkın tamamına yakını işçi alımlarında yapılan usulsüzlükten dolayı muzdarip olduğunu bize iletiyordu. Halk tarafından bize iletilen şikayetlerin bazıları; “Herhangi bir kuruma 300 kişi alınacakken bu sayının 3 katı kurada çekiliyor, sadece torpili olanlar işe girebiliyor. İŞKUR, işçi alımını gizliyor, sadece siyasi yakınları olanlara haber veriliyor ve sadece bu kişiler kurada yer alıyor. Parti yöneticileri kendilerine belirli sayıda kontenjan belirliyor ve birinci derecede yakınlarını bu kontenjandan faydalandırıyor” gibi pek çok mesaj ve telefon aldık.

Son günlerde işçi alımlarının talep edilen kişi kadar belirlendiğini gözlemliyoruz. Aldığım duyumlara göre Erzurum Milletvekili Recep Akdağ, kurada fazla isim çekilmesini istememiş, talep edilen sayı kadar asil ve yedek olacak şekilde kura çekilmesinin uygun olduğunu belirtmiş. Bu konuda Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ı tebrik etmek gerekiyor. Çünkü Ak Parti’ye oy veren, veremeyen her vatandaşın siyasi olarak şikayet ettiği tek bir konu var; ‘torpil, yandaşlık ve liyakat’.

Siyasiler bir iş yaparken, yaptığı işin toplum tarafından nasıl anlaşıldığına dikkat etmelidir. Çünkü bazı duyumlar gazetelerde yazılmasa dahi sosyal medyada paylaşılıyor. Sosyal medyanın yaşı, diploması, karakteri ve partisi yoktur. Tüm kullanıcılar gördüğü, duyduğu iyi veya kötü durumları korkusuzca paylaşıyor.

Bu nedenle umuyor ve bekliyoruz ki; bundan sonraki işçi alımları, atamalar, ihaleler gibi toplumun yakından takip ettiği konular, Atatürk Üniversitesi’ndeki alımlar gibi hiç bir soru işaretlerine fırsat vermeden hakkaniyet içinde yapılır.

Önceki İçerikDigiturk’te haftanın öne çıkanları
Sonraki İçerikÇocuk maskelerinde fahiş fiyat uyarısı