Topyekün fedakarlık

134

Levent Küçük // Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı

Yeni Koronavirüs tedbirleri kapsamında faaliyetleri kısıtlanan bir işletme sahibi, çalışan maaşlarını, işyeri kirasını ve diğer giderlerini kastederek, endişeli bir şekilde “Ne yapacağız bilmiyorum?” dedi. Şöyle bir düşündüğümde, bazı ticaret ve esnaf kesimine, “Kapat” deniyor kapatıyorlar, “Aç” diyorlar açıyorlar, “Şu şekilde hizmet vereceksin” diyorlar o şekilde hizmet veriyorlar.
Kendimi onların yerine koyup empati yaptığımda, endişelerinde haklı olduklarını düşünüyorum. Devlet tarafından çeşitli kolaylık ya da destekler sağlansa da, bu zor süreçte, ticaret ve esnaf kesimi ile çalışanlarının büyük fedakarlıklar yaptığını düşünüyorum.
Salgın hastalıkla mücadelede başarı, alınan tedbirlere hepimizin uyması ve topyekün fedakarlık yapması ile sağlanabilecektir. Bu nedenle, esnafımızdan sokaktaki vatandaşımıza kadar hepimiz mutlaka alınan tedbirlere uymalıyız.
Faaliyetleri kısıtlanan ticaret ve esnaf kesimine, onlardan daha fazla alışveriş yaparak, onlara uzaktan sipariş vererek ve onlardan hizmet satın alarak elimizden geldiğince destek olmalıyız. Çalışamayan, iş yapamayan tanıdıklarımızı, dostlarımızı unutmamalıyız. Aşımızı, ekmeğimizi paylaşmalıyız. İmkanlarımız ölçüsünde, sosyal dayanışmayı, yardımlaşmayı gerçekleştirmeliyiz.
Bu zor günleri, önce tedbirlere uyarak, sonra günlük hayatımızdan, alışkanlıklarımızdan fedakarlıklar yaparak ve en önemlisi birbirimize sahip çıkıp, destek olarak atlatmalıyız.
Maske, mesafe ve temizlik ile birlikte, alınan tedbirlere titizlikle uymak, salgın hastalığın biran önce azalmasına önemli katkılar sağlayacaktır. Tedbirlere uymak, her birimizin topluma karşı öncelikli borcu ve sorumluluğudur.
Saygı ve sevgilerimle.

Önceki İçerikDiyabet hastalarına Covid-19’a karşı 8 önemli uyarı!
Sonraki İçerikÇini Gaz’ın ayıbına dur diyecek yok mu?