“Toplanmayan tarım, veteriner ilaçları, gübre ambalaj ve atıkları ekosistemi tahrip etmektedir”  

112
????????????????????????????????????

Tarımsal, veteriner ilaçları, gübre ambalaj ve atıkları sorununu değerlendiren Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Genel Başkan Vekili Uzman Eczacı Hülya KELLECİ “Toplanmayan tarım, veteriner ilaçları, gübre ambalaj ve atıkları ekosistemi tahrip etmektedir” dedi.

Genel Başkan Vekili Uzman Eczacı Hülya KELLECİ konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

Tarımsal ve hayvansal üretimde son yıllarda artan oranda ilaç ve gübre kullanılmakta, buna bağlı olarak da tarım, veteriner ilaç ve gübre ambalaj ve atığı oluşmaktadır.

Ülkemizde tarım ve veteriner ilaç ambalaj ve atıklarının toplanması depolanması ve geri dönüşümü için sistemli bir çalışma bulunmamaktadır.

Tarım, veteriner ilaç ve gübre ambalaj ve atıkları genellikle ilaçların sulandırıldığı /hazırlandığı çeşme/kuyu ve tarla başına bırakılmakta bu atıklar ekosisteme telafisi mümkün olmayan zararlar vermektedir.

Usulüne uygun olarak toplanıp, bertaraf edilmeyen, gelişigüzel atılan; zirai, veteriner ve gübre ambalaj ve atıkları can ve mal kayıplarına sebep olmakta yeraltı/yerüstü kaynaklarımızı havamızı suyumuzu zehirlemektedir.

Tarım, veteriner ilaçları, gübre ambalaj ve atıkları Tarım İl/İlçe Müdürlükleri takibinde ve sıkı denetiminde toplanmalı ve geri dönüştürülmelidir…

Tarım, veteriner ilaçları, gübre ambalaj ve atıklarının toplanması, depolanması ve bertaraf edilmesi için acilen gerekli mevzuat düzenlemesi yapılmalıdır.

Tarım, veteriner ilaçları, gübre ambalaj ve atıklarının toplanması geri dönüştürülmeli; bu işlemler Tarım Orman İl/İlçe Müdürlükleri ve Çevre ve Şehircilik İklim Değişikliği İl Müdürlükleri takibinde sıkı denetimde olmalıdır.

Tarım, veteriner ilaçları, gübre atık ve ambalajlarının toplanması geri dönüşümü için Dünya örnekleri incelenebilir, ambalaj ve kullanıcının satıcıya iadesi teşvik edecek şekilde depozitolu satılabilir, toplanma ve geri dönüşüm için ilaç, gübre üreticisi, deposu, yetkili satıcılar ve kullanıcılara sorumluk getirilebilir.

Tarım, veteriner ilaçları, gübre ambalaj ve atıkları, ekosistemi tahrip etmektedir…

Yaşanabilir ve sürdürülebilir bir Dünya için hemen şimdi tarım, veteriner ilaç ve gübre ambalaj ve atıklarının toplaması, geri dönüşümü yapılmalı ve sıkı bir şekilde takip edilmelidir.

#TÜKDES #Tarım,VeterinerİlaçAmbalajAtıkları #Ekosistem #Tüketici #T.C.TarımVeOrmanBakanlığı #T.C.ÇevreŞehircilikVeİklimDeğişikliğiBakanlığı

#T.C.Cumhurbaşkanlığı

            Uzman Eczacı Hülya KELLECİ

             Genel Başkan Vekili