Ticaret Bakanlığı yalan reklamı görmüyor mu?

301

Ali ihsan Nazlı // Tüketici Sorunları Yardım Derneği (TÜSOYAD) Genel Başkanı

Gün geçmiyor ki, internet üzerinden satış yapan alışveriş siteleri, tüketiciyi maalesef yanıltmaya devam ediyorlar. 

Alışveriş internet siteleri ne yazık ki, daha önceden 150.00₺’ye satılan ay çiçek yağı ürününün fiyatında indirime gidildiği ve fiyatı sanki 85.00₺’ye düşmüş gibi, halkımızın duyguları ile oynayarak hala tüketiciyi kandırmaya devam ediyor.

Ticaret Bakanlığı’nın bu hususta neden sessiz kaldığını veya bu siteleri takip eden eleman veya personelinin olup olmadığını merak ediyoruz.

“Tüketiciyi yanıltan bu tür alışveriş sitelerine ağır ceza ve yaptırımlar uygulanmadığı sürece, bu tür alışveriş siteleri halkı yanlış bilgilendirmeye ve haksız kazanç elde etmeye maalesef devam edeceklerdir” diye düşünmeden edemiyorum.

Keyfi uygulamalarla fiyatların yükseltilip haksız kazanç elde edilmesine göz yumulması, bu olayların görülmemesi ve en azından ceza ve ağır yaptırımlar uygulanmaması halinde piyasada bu tür sahtekarlıkların sürekli ortaya çıkacağını, bu neden ile de maalesef bu tür dolandırıcılığın da önüne geçilemeyeceğini TÜSOYAD olarak düşünüyoruz.

Bu tutum ve davranışlar maalesef piyasaların yükselmesine ve ekonomik anlamda vatandaşlarda bir korku ortaya çıkmasına neden olacaktır. Dolayısı ile “Bu yağ 150.00₺’ye çıkmadan alayım, başka zam görmesin” diyerek, tüketicinin şimdiden alarak ürün stoku yapmaya başlayacağını unutmamak gerekir.

TÜSOYAD olarak bu tür alışveriş sitelerinin denetlenerek halkın daha fazla mağdur edilmesinin önüne geçilmesini Ticaret Bakanlığı’ndan bekliyoruz.