Tatile önce onlar gitmeli…

183

Levent Küçük // Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı

Bugün basında yer alan “Bizi Yalnız Bırakmayın” başlıklı haberde özetle, yangın bölgelerinde faaliyet gösteren turizm işletmeleri, sektör çalışanları ve belediye başkanları vatandaşlara çağrıda bulunarak,
“Yangınlarda canla başla mücadele ettiğiniz, bizlere destek oldunuz, yangınlar sona erdi, bir tehlike kalmadı, şimdi daha çok desteğe ihtiyacımız var, bizleri yalnız bırakmayın, lütfen tatile gelin, bize yapabileceğiniz en büyük yardım budur” şeklinde dileklerini dile getirmiştir.
Yangınların kontrol altına alınıp, söndürülmesini hepimiz memnuniyetle karşılıyoruz. Bu açıdan, yaraların acilen sarılıp, turizm faaliyetleri başta olmak üzere, ticari ve sosyal hayatın olağan akışına bir an önce kavuşmasını ümit etmekteyiz.
Bu nedenle, salgın hastalık sürecinde ekonomik açıdan zaten zor günler geçiren turizm sektörü ve turizm yörelerinde faaliyet gösteren işletmelerin destek çağrısını yerinde bulunuyoruz. Her birimiz, bu bölgelerde faaliyet gösteren turizm işletmelerine destek olmalıyız.
Bu yıl turizm mevsimi başladığında, özellikle Temmuz ve Ağustos aylarındaki fiyatların yüksekliği dikkat çekmişti. Bu bölgelerde turizmin yeniden canlandırılması amacıyla, buralarda faaliyet gösteren işletmelerin, öncelikle fiyat politikalarını yeniden belirleyerek, fiyatlarını daha düşük kılmalarında, fiyatlarında indirime gitmelerinde yarar bulunmaktadır.
Yangınların söndürülmesinde canları pahasına mücadele eden itfaiye, orman, sağlık ve emniyet personellerimiz başta olmak üzere, gönüllü ve görevli çok sayıda personel ve vatandaşımız görev almıştır. Söz konusu turizm tesislerinde tatil hakkının veya tatile gitme hakkının öncelikle bu kişilerde olduğunu düşünüyorum.
TÜRSAB, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Belediyeler ve turizm işletmeleri iş birliği ve koordinasyonunda, yangınlarda canları pahasına görev alan bu kişilere bedelsiz ya da düşük bedelle tatil imkanı sağlanmalıdır. Ülkemizin tüm bölgelerinde faaliyet gösteren turizm işletmeleri, buna öncülük etmelidir.
Kamu kurumları ve belediyelerimiz, yangınlarda görev alan personeline tatil imkanı sağlamalıdır.
Üzücü yangınların tekrar yaşanmaması temennisiyle, birlik ve beraberlik içerisinde, güzel ülkemizde sağlıklı ve mutlu güzel günler diliyorum. Saygılarımla.