Panik Yapma, önlem al

314

Nihat Altay // Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı

Avrupa, Amerika derken ülkemizde de virüs vakaları gün geçtikçe artmaya başladı. Korona virüse yakalanan herkes ölmüyor ancak hızlı yayıldığı için önlemlerin sıkı bir şekilde alınması gerekiyor. Uzmanların belirttiği bazı noktalar; toplu alanlarda bulunmamak, ellerimizi sık sık yıkamak, toplu taşımalarda maske takmak ve bağışıklık sistemini güçlendirecek besinler tüketmek. Ayrıca tokalaşma, öpüşme, yaklaşma, sarılma, hasta kişilerle bir arada bulunma, ortak kullanımlı kapı kolu, elektrik ve asansör butonu, toplu taşımalardaki tutaçlara temas etme gibi eylemlerden kaçınmak gerekiyor.  “Benim bağışıklık sistemim kuvvetli”, “virüs bize bulaşmaz”, “Türklerin genleri bu virüsü kabul etmez”, “atın ölümü arpadan olsun”, gibi konuşmalar çevrenize, ailenize, ülkemize zarar verir. Sizin bağışıklık sisteminiz kuvvetli olabilir ancak çocuğunuzun, annenizin bağışıklık sistemi kuvvetli olamayacağını göz önünde bulundurarak tedbirli davranmak gerekiyor.  İtalya’da hastanelerde bir tane dahi boş yatak yoktur. Bu nedenle her virüslü hastayı hastanelere yatıramıyorlar. Kurtarabileceklerini kabul ederek yatış işlemleri başlatıyorlar. Bu dönemde çok dikkatli davranarak basit şikayetlerden dolayı hastaneye gitmemek gerekiyor. Sadece ateş, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas ağrıları, burun akıntısı, ishal, bulantı ve kusma gibi şikayetleri olanlar çevresinden uzak duracak şekilde hastaneye kontrol amaçlı gitmelidirler. Süreçte Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın aktif ve şeffaf bir şekilde açıkladığı kararları ve uyarıları panik yapmadan takip edip başka hiçbir dedikoduya itibar etmemek gerekiyor.

*

Esnaf yok oluyor

Ülkemizde Korona virüs salgınından dolayı pek çok esnaf iş yapamaz hale geldi. Halkın dışarı çıkamamasından, zorunlu iş yeri kapatılmasından ve tedarik sorunu yaşanmasından dolayı esnafların mağduriyeti gün geçtikçe daha fazla artıyor. Haliyle bu sorun işçiyi, aileyi, borçluyu, tüketimi etkiliyor. Yetkililer bu konuda acil önlem almazsa yaza doğru etkilerinin azalması beklenen salgından dolayı küçümsenmeyecek sayıda esnaf yok olacak. Bu olmalı, şu olmalı gibi söylemlerden ziyade Hazine ve Maliye Bakanlığı, tüm sektörleri kapsayacak şekilde esnafı rahatlatacak destekleri ve atılacak adımları geç kalmadan açıklamalıdır.

*

Özür diliyorum

Dünyayı tehdit eden Korona virüs için Sağlık Bakanlığı’nın pilot iller kararlarını ve aşırı tedbirleri gerek sosyal medyada gerekse pek çok platformda eleştirmiştim. Ancak bugün gelinen noktada eleştirilerimde yapmış olduğum haksızlığı, durumun ciddiyetini geç de olsa anladım. Bu nedenle yetkililerin almış olduğu kararların yerinde olduğunu belirterek kamuoyundan özür diliyorum.

Önceki İçerikEbru Şallı loves Koton Sport
Sonraki İçerikUnilever Türkiye, Sağlık Bakanlığı’nın mücadelesine 230 tonluk Domestos çamaşır suyu bağışıyla destek oldu