Pandemi sürecinde devlet, sosyal devlet olmayı başaramamıştır

143

Aysel Can Ekşi // TükoDer Genel Başkan Yardımcısı

Dünyada 1935 yılında, yine kadınların öncülüğünde başlayan Tüketici Hakları Mücadelesi ile 1950li yıllarda Avrupa’da, 1986 yılında da BM genel kurulunda Evrensel Tüketici Hakları kabul edildi ve ülkemizde 1995 yılında Tüketici Haklarının Korunması Hakkındaki Kanun’un çıkmasının ardından tam 25 yıl geçti.

•          Nerede temel gereksinimlerimizin karşılanması hakkı?

•          Nerede sağlık ve güvenliğin korunması hakkı?

•          Nerede ekonomik çıkarların korunması hakkı?

•          Nerede bilgilendirilme hakkı?

•          Nerede eğitilme hakkı?

•          Nerede tazmin edilme hakkı?

•          Nerede sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı?

Bu kadar mücadelenin bir sonucu olarak Tüketici Konseyi toplantısında alınan kararlar tavsiye niteliğinde değil, yaptırım gücü olan kararlar olmalıdır. Örneğin; Bankalar Birliği her bir hizmete uygun sözleşme hazırlaması gerekirken, hala 30 sayfa sözleşme imzalıyoruz.

Arka arkaya sıralamak gerekirse;

          Pandemi sürecinde devlet sosyal devlet olmayı başaramamıştır. Maske konusunda sınıfta kalmıştır. Yoksulluk artmıştır.

          Kentsel dönüşümle insanlar evsiz kalmıştır.

          Ülkemizdeki her olayın faturası tüketicilere kesilmektedir. Tüketici vergi, zam, pahalılık ve salgın ortamında yaşam mücadelesi vermektedir.

Yöneticilerin tüketiciler aleyhine icraatları ve kanunları; kanunları tırpalanan tüketici kanunları ve tüketici hakları mücadelesine karşı olumsuz bakış açıları sebebiyle maalesef bugün Tüketici Kanunu’nun çıktığı zamandan çok daha geride, hak mücadelesinde dünyada çok daha kötü bir yerdeyiz. Tüketici tükendi. Tüketici örgütleri olarak artık sesimizi daha çok yükseltmeliyiz.

Yöneticiler tüketicilerden yana taraf olmalıdır. Ülkemizde vatandaşlar ucuz ve güvenilir gıdaya ulaşamamaktadır. Tüketici, elektriği dağıtan firmanın dağıtım masraflarından sorumlu tutulmaktadır. Kayıp kaçak bedeli adı altında zarar uğratılmaktadır. İzlemediği kanalın faturasını ödemektedir. Geçmediği köprünün, tünelin, gitmediği hastanenin, uçmadığı havalimanının, binmediği trenin parasını vermektedir.

Her türlü isim altında uydurulan vergiler, verginin vergisi ve gelir seviyesi göz ardı edilerek doğrudan ürün fiyatına yani tüketiciye yansıtılan adaletsiz vergi yüklemesi yapılmaktadır.

Yaşanan her krizin her siyasi olayın iç veya dış politikadaki her çalkantının, her salgının daha doğrusu yönetenlerin her türlü beceriksizliğinin faturası tüketiciye yani halka çıkarılmaktadır.

Tüketici tükendi. Halkın alım gücü sıfırlandı. Tüketicinin alım gücü buzdolabındaki gıdalardan, cüzdanındaki paradan, bakiyesiz banka hesabından, limiti bitmiş kredi kartından, ödenememiş faturasından anlaşılmaktadır.

Tüketicinin de ülkemizin de kurtuluşu her alanda üretime bağlıdır. Devlet pahalılığın önüne geçmeli, devleti yönetenler fahiş zamlar yapmamalı, ağır vergilerle halkın sırtına binmemelidirler.

Yaşasın Tüketici Hakları Mücadelesi,

Yaşasın TükoDer!

Önceki İçerikBalıklar ağdan çatala kadar uzanan kontrollerle Metro Türkiye raflarında!
Sonraki İçerikKredi kartı aidatında topu auta atmak!