Özlem Hanelçi: “Yönetim değişti fakat mağduriyet değişmedi!”

398

Kanun gereği ruhsat alınmadan ve kat irtifakı kurulmadan maketten konutu satışı yasak olmasına rağmen; kanuna aykırı sözleşmelerle kendilerine konut satıldığını belirten ve hak aramak için de yargıya müracaat eden binlerce mağdur, dava yoluyla bile halen haklarına kavuşamadı.

Bugün kat irtifaklı tapuların çıkartılmamasını protesto etmek için TD Tüketici Dostu Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Nilüfer Tuba Akman’ın edindiği ve her türlü cevap hakkının saklı bulunduğu istihbarata göre; “İnnovia 4 projesi mağdurlarının CHP’li Esenyurt Belediyesi’nin önünde gerçekleştirdiği eylem neticesinde, belediye yetkilileri ruhsat yenileme işlemlerinin Büyükşehir Belediyesi’nde onayda olduğu ve onay verildiği an kat irtifaklı tapuların çıkacağı müjdesini verdi”

11 yıl önce Esenyurt’ta dolandırılan tüketicilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için, bugün Esenyurt Belediyesi’nin önünde basın açıklamasında konuyla ilgili konuşan Konutla Dolandırılan Hak Sahipleri Platformu Başkanı ve İnnovia 4 Projesi Mağduru Özlem Hanelçi konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Sn Belediye Başkanım, Sn Esenyurt Belediyesi Meclis üyeleri, Sn Basın Mensupları:

“4077 sayılı yasa ve sonrasında yürürlüğe giren 6502 sayılı yasa maddelerini dayanak yaparak Esenyurt İlçesinde, takribi 30 bin tüketiciye konut firmalarınca maketten konut satılmıştır.

Bu konutlar, mahalle arasında konut yapan müteahhitlerce değil, markalı konut üreten, televizyonda ve gazetelerde, ünlü sanatçılar, siyasetçiler ve medyatik simaların tanıtım kampanyaları ile tüketicilere pazarlanmıştır.

Bugün burada toplanan tüketiciler, bir Holdinge bağlı firmanın yapımını üstlendiği İnnovia 4 projesinden konut satın almış, nerede ise 10 yıldır konutunu teslim alamamış ve mağdur edilmiş insanlardır.

İnnovia 4 projesini diğer projelerden farklı kılan bir özelliği vardır.

İnnovia 4 projesinde Esenyurt Belediyesi adına eski belediye başkanınca, kat karşılığı inşaat sözleşmelerine organizatör olarak belediye adına imza atılmıştır.

6502 sayılı yasa gereği projeden satışa başlanmadan çıkartılması gereken kat irtifaklı tapular çıkartılmamıştır.

Kat irtifakı kurulması ile ilgili müracaat yetkisi arsa sahiplerindedir. Ya da arsa sahiplerinin vekalet verdiği firma veya organizatör kat irtifakı müracaatı yapmalıdır.

Esenyurt Belediyesi, arsa sahiplerinin firma ile yapmış olduğu sözleşmelerde organizatördür. Bu görev karşılığında Esenyurt Belediyesi proje arsasından yüzde 2 pay sahibi olmuştur. Bu arsa payının akıbeti konusunda ısrarlı sorularımıza rağmen yetkililerden net bir cevap alınamamıştır.

Mealen, “yandı bitti kül oldu, gitti” şeklinde cevaplar verilmektedir.

Bir iş karşılığında, bir bedel alan kişi, firma, ya da kurum, o işin sorumluluğunu da almaktadır.

Bir milletvekilimiz “Belediye, arsa sahibi, müteahhit üçgeninde Esenyurt’ta yüzyılın soygunu yapılmıştır” şeklinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde Sn Milletvekillerine konu hakkında bilgi vermiştir.

Sn Milletvekilimizin konu hakkında yapmış olduğu konuşma, mahkemelere ve savcılıklara intikal eden delillere dayanmaktadır.

Bugün Esenyurt Belediyesi önünde bu basın açıklamasını yapmamızın nedeni Belediyenin, proje arsasının sahiplerinin organizatörü olduğu, Ülkenin sayılı holdinglerinden birinin müteahhitliğini üstlendiği, sermayesinin büyük kısmı hazineye ait olan bir bankanın tüketicilere temlik edilen hakların bulunduğu projenin arsasına ipotek koyarak firmaya kredi verdiği projenin, kat irtifakı müracaatı yapılmasına rağmen müracaatın hala sonuçlanmamış olmasıdır.

Tüketiciler sözleşme haklarını aramak için mahkemeye müracaat etmektedir. Kat irtifaklı tapular çıkmadığı için tescil talepleri mahkemelerce reddedilmektedir. Hak aramak için müracaat ettikleri mahkemeler tarafından tüketicilerin tapu isteme hakları ellerinden alınmaktadır.

Tüketicileri mağdur eden içi boşaltılmış firma, mahkemelerin verdiği tescil talebinin reddi kararları ile ödüllendirilmektedir.

“Devlette devamlılık esastır” kaidesince Esenyurt Belediyesi’ni ve Belediye Meclis üyelerini görevini yapmaya davet ediyoruz.

Eski yönetimin borçlarını ödemekle övünen belediye başkanımızın, eski yönetimin vatandaşın mağduriyetine neden olan problemlerini çözmesini talep ediyoruz”