Özelleştirmelere hep karşıyız ama?

278

Ali ihsan Nazlı // Tüketici Sorunları Yardım Derneği (TÜSOYAD) Genel Başkanı

Özelleştirmelere hep karşıyız. Ancak, “Resmi kurumları özelleştirmeye zorlayan kim ya da kimler?” diye hiç de düşünmüyoruz maalesef. Bir örnekle başlayalım isterseniz.

Resmi kuruma girene kadar siyasilerin öpmediği yerini bırakmayanlar işe girdikten sonra arkamda siyasetçi var diye iş yerinde çalışmaz, çalışmadığı gibi kendinden aşağıda çalışanların maaşlarını görmeyip, arkadaşların fazla mesaisinden dolayı “Az para aldım” diye ortalığı yaygaraya veren, hatta vekillerin ve hatta onun üst düzey bakanlarının aldığı maaşları öne sürerek ortalığı karıştırır.

Hatta, Devlet bir imkan sağlayıp işsizliği azaltmak için TYP işveren vasıtasıyla geçici işçi alır, ancak bizim maaşını az bulan uyanık vatandaş bu defa çalışan kadrosuz işçiye orada patronluk taslar. Müdür üstünde müdürlük yapar.

Haklı çünkü, TYP’den gelen vatandaş onun aldığı maaşın yarısını alıyor. Tabii ki tüm işleri taşeron işçi yapacak. Beyefendiler sabahtan akşama yaygara yaparak, gelsin çaylar, gitsin çaylar muhabbet sonu mesaisi dolmuştur.

İster resmi kurumlar olsun, ister okullar olsun ister belediyeler olsun herkes fırsatı lehine çevirmenin peşinde.

“Hele hele özelleşsin bu iş yeri” diye nara atanlar için değişen bir durum olmuyor maalesef, oysaki özelleşmeden önce oradaki çalışan personel 1000 kişi ise özelleştikten sonra 250 kişi ama bunu anlayamadığı için gelecekte evladının rızkını kestiğinin farkında dahi değil, özelleşmeden dolayı mağdur olmayacak vatandaş için, nereye gönderirlerse göndersinler; o kişinin maaşı düşmüyor, tıkır tıkır maaş, izin, rapor hayat devam ediyor.

Ondan sonra da bazı kesimler diyor ki, özelleştirilince tabii ki sonuç bu olacak.

Şirket çok para kazanmak için kılı kırk yarar, ama Devlet baba öyle mi? Açız, uz, sendikalar bir yerden bastırır devleti köşeye sıkıştırmak için her şey onlar için mubah maalesef.

Ben de diyorum ki, “Özelleştiren devlet değil, özelleştiren bizleriz beyler bizler”

İşe girene kadar “AYI ya DAYI” deyip, işe girdikten sonra aldığı maaşı beğenmeyen yine bizleriz.

Ben diyorum ki, GELECEĞİMİZİ KENDİMİZ KARARTIYORUZ”