Özel sağlık sigortasından Covid-19 tedavisi görenlere 356 milyon TL ödendi

185

Turusan Bağcı // İSAD Onursal Başkanı & Şişli MYO Sigorta Öğretim Görevlisi

50 BİN KİŞİ TEDAVİ OLDU

Bugüne kadar özel sağlık sigortası olan 50 bin kişi özel hastanelerde COVID-19 tedavisi oldu. Bu 50 bin kişi için de sigorta şirketleri, özel hastanelere toplam 356 milyon lira ödeme yaptı. Bu kişilerin 27 bine yakını özel sağlık sigortalısı, 23 bin 121 kişisi de tamamlayıcı sağlık sigortası olanlar. Sigortacılar, salgın başladığından bu yana da özel sağlık sigortası olan vatandaşlar için 312.2 milyon, tamamlayıcı sağlık sigortası olan vatandaşlar için de 43.1 milyon lira özel hastanelere ödeme gerçekleştirdi.

Dikkatinizi çekmiştir, tamamlayıcı sağlık sigortası için ödenen tedavi ücreti düşük. Neden? Çünkü, tamamlayıcı sağlık sigortası; SGK ile anlaşmalı özel hastanelerin ayakta ve yatarak tedavilerde talep edeceği her türlü fark ücretini karşılıyor, bir anlamda devletin ödediğinin üzerine tamamlıyor da ondan. Tedavinin belirli miktarını SGK karşıladığından, sigorta şirketlerinin kasasından daha az para çıkıyor. Bu nedenle tamamlayıcı sağlık sigortasının fiyatı özel sağlık sigortasının neredeyse yarısından daha düşük.

Sonuçlar ilginç;

Tedavi gören 50 bin sigortalının 21 bine yakını kadın sigortalılardan, 29 bini de erkek sigortalılardan oluşuyor. Mesela, virüse yakalanıp da tedavi gören 0-19 yaş arasındaki sigortalılar yüzde 77’i ayakta, yüzde 23’ü ise yoğun bakımda tedavi olmuş. 20-39 yaş arası özel sağlık sigortalılarında da oranlar üç aşağı beş yukarı aynı. Ancak, 60-79 yaş arası sigortalılara gelince iş değişiyor. Bu kişilerin yüzde 32’si tedavisini ayakta geçirirken, yüzde 62’si yatarak tedavi olmuş ve bunların yüzde 6’sı da yoğun bakım hastaları. En çok tedavi gören sigortalı grup ise 20-39 yaş arası ki; özel sağlık sigortası olan ve virüse yakalanarak tedavi görenlerin yüzde 46’sı bu yaş gurubundan oluşuyor.

FİYATLAR ARTACAK MI?

Salgının, sağlık sigortası kapsamına alınması fiyatlarda bir artışa neden oldu mu?

Özel sağlık ve tamamlayıcı sağlık sigortasında şimdilik fiyat artışı -şirketine göre değişmekle birlikte- yüzde 15-17’lerde. Ancak sene sonuna kadar bu oran yüzde 20’leri geçecek. Neden böyle? Başta medikal enflasyon olmak üzere -ki, medikal enflasyon genelde normal enflasyonun 4-5 puan üzerindedir- özel hastanelerdeki muayene, tetkik, tahlil fiyatlarındaki artışa göre özel sağlık sigortalarının fiyatları da artıyor. Tabi burada hasar geçmişinizin, yani sağlık sigortasını ne ölçüde ve ne sıklıkla kullandığınızın etkisini de hesaba katmak gerekiyor.