Öğrencilere bilgisayar satışlarında KDV indirimi talebi…

149

Levent Küçük // Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı

ulaşan çok sayıda veli ve öğrenci, salgın hastalık sürecinde uzaktan eğitimlerin devam ettiğini, öğrencilerin evde olmaları nedeniyle, masa üstü bilgisayar, diz üstü bilgisayar ve tablet satın aldıklarını belirterek, bilgisayar satışlarında uygulanan KDV oranının %18 olarak değil, öğrenciler için %1 olarak uygulanmasını talep etmektedir.

Yürürlükteki KDV oranları gereğince bilgisayar ve tablet teslimleri %18 nispetinde KDV’ye tabi bulunmaktadır. Örneğin, KDV hariç 5.000.-TL satış fiyatı olan bir diz üstü bilgisayar için 900.-TL KDV ödenmektedir. KDV dahil perakende satış fiyatı 5.900.-TL olmaktadır

Eğitimin desteklenmesi ve salgın hastalık sürecinde evlerinde kalan öğrencilerin daha iyi yetişmelerini sağlamak amacıyla, bilgisayar satın alacak öğrenci veya öğrenci velilerine (öğrenci olduklarını ispatlayan belge ibraz etmeleri şartıyla) bilgisayar ve tablet satışlarında %1 KDV uygulanması yararlı olacaktır.

KDV oranının %1 düşürülmesi halinde, KDV hariç 5.000.-TL satış fiyatı olan bir diz üstü bilgisayar için 900.-TL KDV yerine, 50.-TL KDV ödenecek olup, bilgisayarın KDV dahil perakende satış fiyatı 5.050.-TL olacaktır. Bu durumda örnek bilgisayar satışında öğrenci veya velilere 850.-TL parasal katkı sağlanmış olacaktır.

Salgın hastalığın olumsuz etkilerinden toplum olarak bir an önce kurtulmak ve bu süreci en az zararla atlatmak istiyoruz. Bu nedenle, eğitimin desteklenmesi, geleceğimiz olan öğrencilerimizin korunması ve onların iyi yetişmelerinin sağlanması büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda, öğrencilerimize bilgisayar ve tablet satışlarında uygulanan KDV oranlarının %1’e çekilmesi yerinde olacaktır.

Bu arada bir hususu daha yetkililerin dikkatine sunmak istiyorum. Bu yazıyı hazırlarken güncel KDV oranlarına bakmak istedim. %1 ve %8 KDV oranlarına tabi mal ve hizmetlere ilişkin liste oldukça karmaşık. Bir denetim elemanı olarak ben bile, hangi mal veya hizmetin hangi oranda KDV’ye tabi olduğunu öğrenmekte güçlük geçtim. Bu listenin bir an önce gözden geçirilerek, değişik mal ve hizmetlere uygulanan KDV oranlarının (%1, 8 veya 18 olarak) vatandaşlar tarafından kolayca anlaşılabilir, daha sade bir hale getirilmesi çok yararlı olacaktır.

Başta Hazine ve Maliye Bakanlığı olmak üzere, kamuoyunun ve yetkililerin, takdir ve dikkatlerine sunuyoruz. Saygılarımla.

Önceki İçerikKerem Bürsin yeni BMW 2 Serisi Gran Coupé’nin direksiyonuna geçti
Sonraki İçerikEGD Ekonomi Basını Başarı Ödülleri sahiplerini buldu