Öğrenciden ek ücret talep edilemez!

359

Nihat Altay // Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı

Salgın süreci ve ülkemizdeki ekonomik dalgalanmalar nedeniyle öğrenci servisleri, apart, yurt, özel okul, dershane gibi bazı işletmelerin ilk sözleşmelerde yazılan fiyatlandırmaya maliyet artışlarını gerekçe gösterip ek ücret talep ettiklerine dair şikayetler almaktayız. Öncelikle Özel Öğrenci Yurtlar Yönetmeliği madde-13 gereğince, sahibi veya işleticisi tarafından, yurt-apart ücretinin yılda bir defa belirlenmesi esastır. Öğrenci servisleri ise Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından okullar açılmadan belirlenir, hiç bir servis keyfi olarak velilere mesaj göndererek zam talep edemez. Özel okul zamları MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nin ilgili maddeleri gereğince zam yılda bir kez talep edilir.

Tüketiciler yıllık giderini sözleşmede yazan rakamlara göre ayarladığından uygulamaya konulmak istenilen ek zamlar gelir gider dengesini olumsuz etkileyecektir. Ayrıca maliyetlerdeki artış gerekçe gösterilerek sözleşmede belirtilen kalite ve hizmetlerde eksiklik olmaması gerekiyor. Kahvaltı yazıyorsa, gıda ürünlerine gelen zamdan dolayı kahvaltı kesilemez. Sonuç olarak maliyet artışları gerekçe gösterilip sözleşmelere ek zam talep eden işletmeler fiyat artırımı yapamaz. Müşterinin rızası olmadan sözleşmeden ayrıca talep edilen ek ücretler, Tüketici Hakem Heyetlerine müracaat edilerek iptal ettirilebilir.

Özel Hastane İçin Yeşil Işık

10 Ocak Gazeteciler günü dolayısıyla basın mensuplarıyla bir araya gelen Erzurum Valisi Okay Memiş, bizleri heyecanlandıran bir açıklama yaptı. Vali Memiş, “Erzurum’a özel hastane talebi var mı? Yapılacak mı?” Şeklinde yöneltilen soruya, “iki girişimcinin müracaatı var. Çalışmalar sürüyor. Kısa süre içerisinde iki özel hastanenin Erzurum’a geleceğini düşünüyorum” şeklinde cevap verdi.

Her gün bizleri pek çok vatandaş arayarak özel hastane açılmasının gerekli olduğunu, tek bir özel hastanenin ihtiyaçlara cevap verme noktasında yeterli olmadığını belirtiyorlar. Geniş potansiyel, koşul ve ortam varken Erzurum halkı siyasilerden, STK’lardan, önde gelen gazetecilerden ikinci veya üçüncü özel hastane için gündem oluşturmasını talep ediyorlar. Çünkü tek bir hastane ne kadar büyütülürse büyütülsün tekelci piyasada rekabet ortamı oluşmaz, halk seçimlik hakkını kullanamaz, uygun, pahalı, kaliteli ayrımını yapamaz. Bu sadece vatandaşlar için geçerli değil. Doktorlar ve sağlık çalışanları açısında da ücret ve çalışma koşulları noktasında alternatif seçim hakkı doğurmaz. Özel muayenehanesi olan doktorlar, “Erzurum’da rekabet edecek bir kaç özel hastane olsa muayenehanemizi kapatır orada çalışırız” diyorlar. Erzurum’a ikinci, üçüncü özel hastane açılsa doğrudan ve dolaylı olarak yüzlerce kişiye ekmek kapısı olacak iken bu kadar önemli bir yatırım, girişim için neden çaba gösterilmez?

Bu nedenle şehrin gelişmesi noktasında gecesini, gündüzünü harcayan Erzurum Valisi Okay Memiş’ten Erzurum halkı adına bu konuyu gündemde tutmasını, takip etmesini ve konuyla alakalı gerekli hassasiyeti göstermesini rica ediyorum.

https://www.gazetepusula.net/2022/01/15/ogrenciden-ek-ucret-talep-edilemez/?