Kira Artışlarında Yüzde 25 Çıkmazı

160

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Erzurum Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı Nihat Altay

Hafta içi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, konut kira artışını yüzde 25 ile sınırlayan düzenlemeyi uzatacaklarını açıkladı. Açıklamanın yapıldığı saatlerde, kiracılar için önemli gelişmeyi platformlarda son dakika bilgisi olarak duyurdum.

Duyuruyu yaptıktan sonra pek çok ev sahibi mesaj atarak ve arayarak kendilerine haksızlık yapıldığını, enflasyonun anormal şekilde arttığı halde kiraların yüzde 25 ile sınırlandırılmasının hakkaniyetli olmadığını belirttiler. Ayrıca sadece “yaşlılık maaşı ve kira geliri ile geçimimi sağlıyorum” diyenlerde oldu.

Tabi bizler bazı ev sahiplerinin fahiş oranda zam yaptıklarından dolayı kiracıyı koruma amaçlı farklı çalışmalar yapılmasını dile getiriyoruz. Çünkü yüzde 300’e varan zam yapan, sorunu belirsizliğe sürükleyen, merdiven altı anlaşmalara imza atan, günü birlik fiyat değiştiren kiracılar değil, ev sahipleriydi.

İktidar kanadının bir çalışması da yüzde 25 üzerinde kira artışı yapan gerek emlakçı, gerekse ev sahiplerine kanun değişikliği ile para ya da hapis cezası uuygulanması! Mart ayının sonlarına doğru sosyal medyada buna benzer bir haber çıkmış, Dezenformasyonla Mücadele Merkezinden yalanlama gelmişti. Şimdi yaptırımın gündemde olduğu bilgisi verildi. Bu uygulama geç kalınmış olup ve sadece kiralar için değil evlerini piyasa üzerinde satmaya çalışanlara da uygulanmalıdır.

Konut kiralarının yüzde 25 ile sınırlandırılması, geçen yılın mart ayına göre yüzde 21,4 azalan gayrimenkul satışlarını daha da düşürecektir. Bu durumda ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünü, dolayısı ile ekonomiyi olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle her daim dile getirdiğim bölgesel ev ve kira fiyatlarının belirlenmesi üzerinde çok geçmeden çalışmalar başlatılmalıdır. Böylece sadece kira geliri ile geçinen ev sahiplerinin de bu serzenişine kulak verilmiş olur.

Yarısı Bizden Kampanyası Ciddiyetle Sürdürülmelidir

13 şubat 2021 tarihinde, 6306 sayılı kanun kapsamında hak sahiplerince bankalardan kullanılacak kredilere sağlanacak faiz desteğine ilişkin değişiklik yapılmasına dair karara istinaden (Karar Sayısı 3542) binasını güçlendirmek veya yenilemek ve farklı bir konut almak isteyen maliklere bankalardan kullanacakları kredilere faiz desteği verilmişti.

O günlerde bu konudan dolayı beni bir kaç vatandaş aramış ve ne Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İl Müdürlükleri’nin, ne de kamu bankalarının düzenlemeden haberi olmadığını belirtmişti. Kendim bizzat görüşmelerimde beni arayanların söylediği gibi konu ile alakalı olan hiç bir kamu kurumunun düzenlemeden haberi yoktu. Dolayısı ile düzenlemeden faydalan da yoktu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta içi verdiği müjdelerin bir tanesi de kentsel dönüşümde yarısı bizden kampanyasıydı. Kentsel dönüşümde 2+1, 100 metrekareye kadar ve 3+1, 120 metrekareye kadar olan konutların maliyetinin yarısı devlet tarafından karşılanacak. Yani 1 milyona mal edilen evin 500 bin lirası, 1,8 milyona mal edilen evin 900 bin lirasını devlet karşılayacak. Evini yenilemek isteyen vatandaşın ödeyeceği ücrete de kolaylık getirilecek. Borçlanmak isteyen vatandaş, 0.79 faizle 10 yıl vadeli kredi veya yüzde 10’u peşin, kalanı 10 yıl vadeli olarak ÜFE/TÜFE memur artış oranından yüksek olmayacak şekilde borcunu ödeyebilecek.

E-devlet üzerinden 26 Nisan–29 Mayıs tarihleri arasında yapılacak başvuruya ilk etapta herhangi bir ücret ödenmeyecek. Projeye ilk önce İstanbul’da başlanacak olması ve diğer bölgelere yayılması hakkında net tarih verilmemesi önemli bir düzenlemenin eksik maddesi olduğunu vurgulamak isterim.

Projenin detayları hakkında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlükleri’nin ve kredi kullandıracak banka personellerinin bilgilendirilmesi çok önemli ve sadece söylemde kalmamalıdır. Geçmişte yapılan düzenlemeler gibi daha başlamadan biten desteklerden farklı olmalıdır. Bu nedenle proje ciddiye alınacak kadar önemli ve geçmiş düzenlemelerin en dikkat çekicisidir.

Kampanya dahilindeki konutlar sadece TOKİ tarafından yapılacak. Aslında maliklerin kendi imkanlarıyla veya bir müteahhitle anlaşmaları karşılığında destek verilmesi de seçenekler arasında sunulabilirdi. Kredi çekip müteahhide verilmesi halinde TOKİ’den bağımsız donanımlı ve yeni bir ev sahibi olunabilirdi.

Doğalgaz Keşfinin Hazımsızlığı!

Filyos’ta Karadeniz doğalgazının devreye alınması sonrası mutfak ve su için kullanılan doğalgazın 25 metreküpü 1 yıl, konutlarda kullanılan doğalgazın ise 1 ay boyunca ücretsiz olacağını yazdığım yazıdan dolayı rahatsız olanlar açıkça yorum yapmak yerine özelden veya arayarak “doğalgazın bulunduğu falan yok, borulardan gelen Rusya doğalgazı, seçim yatırımı, yazılarınız iktidarın yelkenine rüzgar oluyor” gibi hazımsızlıklarını dile getirdiler. O kadar emin konuşuyorlar ki sanki kaç yıldır binlerce işçinin çalıştığı hattan değil de kapı arkasında 2 kişinin arasında geçen anlaşma gibi kolayca gizlenecek olaydan bahsediyorlar.

Doğalgaz ve petrol aramaları için milyonlarca dolar harcayan, bunun için yoğun emek sarf eden, pek çok ülke ile hasım olma noktasına gelen bir iktidar, ülkenin yıllık yüzde 20’sini karşılayacak doğalgazını bulmuş ve dağıtma pozisyonuna gelmişse bırakın da seçim sloganı olarak kullansın. Sonuna kadar haklarıdır ve halktan yoğun ilgi görmektedir. Ayrıca tarafsız uzmanlar, Filyos’ta ki doğalgaz rezervinin yüzde 20 ile sınırlı kalmayacağını belirtiyorlar!

Bir partiyi sevmeyebilirsiniz, eleştirebilirsiniz de… (ki) Bende iktidarın pek çok politikasını eleştiren biriyim. Ülkemizde onlarca, yüzlerce parti gelip geçecek ama bu yatırımlar baki, ülke için hayati derecede önemli ve çocuklarımızın geleceği olarak kalacak.