İzmit Tüketici Birliği Derneği Başkanı Meral Gürer uyarıyor: “Dikkat dolandırıcı var!”

692

Meral GÜRER / İzmit Tüketici Birliği Derneği Başkanı

Bu bir suç duyurusudur. 08502418389 nolu telefon ararsa hemen reddedin!

Geçtiğimiz cumartesi akşamı, Finansbank’tan aradıklarını söyleyen bir hanımefendi, “Kartlarınız işlemlere kapatılacak ve dijital kart uygulamasına geçilecek. Göndereceğimiz linki tıklarsanız, telefonunuza gelecek şifreyle işlem yapacağız” şeklinde konuştu. Bu işlemi eşim olmadan yapamayacağımı, tatil gününde ve oldukça geç saatte neden aradıklarını hanımefendinin kendisine sordum.

Telefonda görüştüğüm hanımefendi 7/24 çalıştıklarını, bu uygulamanın yapılması gerektiğini ve yapılmaması durumunda kartlarımın kapatılacağını söyledi. Telefonu kapatıp Finansbank müşteri hizmetlerini aradığımda ‘ bankanın böyle uygulamaları olmadığını ve beni arayanların muhtemelen dolandırıcı olduklarını’ teyit etmiş oldum.

Son günlerde iyice çığırından çıkan ve birçok insanı dolandırıp mağdur eden bu suç şebekelerini deşifre etmeliyiz ve bu tarz mağduriyetlere karşı kamuoyu oluşturmalıdır. Daha geçenlerde, bir yakınımız maalesef bu şekilde dolandırıldı. Lütfen artık bu oyunlara gelmeyelim.

Güvenlik birimleri sürekli uyarıyorlar ve STK’lar olarak, bizler de sürekli uyarıyoruz. Buna rağmen bir şekilde oyuna getirilebiliyoruz. Bankaların bu konuda güvenlik önlemlerini kesinlikle artırması gerekiyor.

“Bu kişiler benim kişisel bilgilerime nasıl ulaşabiliyor? İsmim ve soyadım ile hitap edip, o bankayla çalışıp çalışmadığımı nerden biliyor?” İzmit Tüketici Birliği Derneği Başkanı olarak tüm Kamuoyunu dolandırıcılara karşı çok dikkatli olmaya davet ediyorum ve uyarıyorum.

Paylaştığım 08502418389 nolu numarayı kesinlikle açmayınız veya bu tarz bir durumla karşılaştığınız takdirde hemen şikayetçi olunuz.

Saygılarımla.

Önceki İçerikVedat Sakman / TD Tüketici Dostu Röportaj 6
Sonraki İçerikTÜKODER Başkanı Koçal: Düğün salonlarının aldıkları kaporaları iade etmeleri gerekiyor