Hak ihlalleri ve haksız zenginleşmeye yönelik şikayetleri ileterek, çözüm önerilerimizi sunduk

331

Aziz Koçal // TÜDEF Genel Başkanı

Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğüne Tüketici Konfederasyonu Girişimi Bileşen Federasyonlarını (TÜDEF, TBF, TÜÇEDEF) temsilen yaptığım ziyarette Genel Müdür Yardımcımız Bayram Uzunoğlan, Daire Başkanımız Yakup Güzel, Ticaret Uzmanlarımızdan Kutlu Köycü ve Murat Yaşar, Memur Erkan Vural’a yakın ilgilerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz.


Sayın Genel Müdür Yardımcımız Bayram Uzunoğlan ile pandemi nedeniyle tüketici hakem heyetlerinde yaşanan sorunlar, alınan bazı kararlardaki aksaklıklar ile özellikle E- Devlet üzerinden başvurularda, eksik evrak gerekçesi ile yapılan başvuruların ret verilmesinin yarattığı mağduriyetler dile getirildi.


Korona virüsünün yayılmasını önlemek amacıyla alınan önlemler kapsamında; özel okullar, servisler, yurtlar, turlar, düğün salonları, kargo, mesafeli satışlar, internet alt yapı gibi başlıca sorunlar olmak üzere bizlere ulaşan hak ihlalleri ve haksız zenginleşmeye yönelik şikayetleri ileterek, çözüm önerilerimizi sunduk.


Ayrıca Tüketici Hakem Heyetleri üyelerinin belirlenmesinde yaşanan ve yaşanacak olan sıkıntıları dile getirerek, Hakem heyetlerinin işlevselliğinin ve kalitesinin artırılması yönünde hakem heyetleri üyelerinin nitelikleri, konuya vakıf olmaları ve sahada olmalarının önemini hatırlatılarak Tüketici Hakem Heyeti Yönetmeliğinin 10.maddesinin bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade ettik.


Tüm sorunların çözümü ve giderilmesi yönünde tüketici örgütleri ile daha fazla iş birliği, karşılık diyalog ve uzlaşı kapılarının taraflarca açık olmasının önemini vurguladık ve genel müdür yardımcımızın da aynı görüşlerde olması nedeniyle sorunların çözülmesinde hızlı adım atılacağına inanıyoruz.

Daire Başkanımız Yakup Güzel ile birlikte, 2020/Mayıs ayında yapılması gereken ancak pandemi nedeniyle yapılamayan Tüketici Konseyi ile ilgili karşılık fikir alışverişinde bulunularak, gündem ve konseyin bir an önce korona virüsünün yayılmasını önlemek amacıyla alınması gereken önlemlerin alınarak yapılması yönünde fikirlerimizi, ayrıca konseyde reklam kurulu üyeliğinin seçilmesi yönünde daha önce yaşanan sıkıntıların yaşanmaması için iyi niyet görüşlerimizi ifade ederek, güncel tüketici sorunlarını değerlendirdik. Karşılıklı iş birliği ve diyaloğun önemi konusunda daire başkanımız ile aynı görüşte olmamızın önümüzdeki günlerde faydalı sonuçlar elde edilmesine katkı sunmasını diliyoruz.


Genel Müdürlüğümüzce yürütülmekte olan proje ile ilgili de karşılıklı görüşlerimizi aktardık. Ticaret Uzmanlarımız, Kutlu Köycü ve Murat Yaşar ile yürütülmekte olan Projeyi değerlendirerek, Genel Müdürlük ile Tüketici örgütleri arasındaki ilişkilerin gelişmesine, tüketici sorunlarının çözümü ve Tüketici Hakem Heyetlerinin işlevselliği ve kalitesinin artırılmasına katkıları ile ilgili karşılık görüş alışverişinde bulunarak, projenin bundan sonraki bölümlerinde yapılacaklar hakkında bilgi aldık.


Genel Müdür yardımcımıza, Daire başkanımız ve ticaret uzmanlarımıza tekrar teşekkür ediyoruz.

Önceki İçerikKısa çalışma uygulaması 1 Ağustos’a kadar devam edecek
Sonraki İçerikCovid-19 endişesi kanserde tedaviyi geciktirebiliyor!