Görerek al, zaman kaybı yaşama

273

Ali ihsan Nazlı // Tüketici Sorunları Yardım Derneği (TÜSOYAD) Genel Başkanı

Gün geçmiyor ki; televizyonlarda, sosyal medyada, çeşitli sitelerde indirimi gerekçe göstererek reklam yapmasınlar. 

Günümüzde; evimize kadar gelen hizmete tabi ki karşı değiliz. 

Ancak tüketiciler olarak bizleri yanıltan esas mesele ise; ürün fiyatlarını piyasa fiyatının altında göstererek bizleri almaya teşvik ediyorlar ve diğer ikinci konu ise, alınan ürünün kargodan tüketicinin evine kadar sağlam teslim edilip edilmediği.

Bir tüketicimizin şikayetini dinleyince gerçekten çok şaşırdım!.. Tüketicimiz bir siteden ve sosyal medyadan incelediği bir ürünün, markalı olan muadil ürüne ve de piyasa fiyatına göre biraz ucuz olduğunu ve ürünü sipariş verdiğini söyledi.

Ancak ürün gelince, tüketicimiz baktığında gerçekten şok oldu.

Çünkü aldığı elektrikli ısıtıcı çatlak çıktı ayrıca ürüne bakınca alelade bir ürün olduğunu, orada anlatılan özellikleri taşımadığını görünce gerçekten çok şaşırdı. Ürünü aldığı firmaya, maalesef tam 3 kez arama sonunda ulaşabildi.

Ürünü aldığı firmaya ürün hakkında bilgi verdikten sonra, ürünün sitelerdeki paylaşılan özellikleri taşımadığını ve ürünün kırık geldiğini de söyleyince, firma kendisine göre haklı olarak; “O ürünü kargoya rapor tutturun, o ürünü biz kargoya sağlam teslim ettik, biz ürünü öyle geri alırız” dedi.

Tüketicimiz de akabinde “TÜSOYAD (Tüketici Sorunları Yardım Derneği) yönetiminde görev alıyorum. 6502 sayılı Tüketici Kanununa istinaden bu ürünü geri almak zorundasınız” deyince firma mecbur kaldı. Tüketicimiz ürünü satın aldığı siteden “Ürünün iade numarasını alıp iade edin” cevabı ile karşılaştı. Tüketicimiz bu defa da ürünü satın aldığı siteyi arayarak, iade kodu aldığını ve firmaya, işini gücünü bırakıp gelen ürünü kargoya teslim ettiğini belirtti.

Tüketicimizin bize itirafı ise, “Üye olmadığım bir derneğin adını kullanarak işimi hallettim” şeklinde oldu. 

Tüketicimiz hem olayı anlattı hem de derneğimize üye olmak istediğini anlattı.

Biz de TÜSOYAD olarak diyoruz ki!..

“Kırılacak ürünleri siz siz olun kargo ile getirtmeyin” demekten başka söyleyecek bir sözümüz olamaz.

En güzeli ürünü görerek, ürün hakkında muhatap olacağınız iş yerini bilerek ve tanıyarak ürün satın alın ki; BOŞA ZAMAN KAYBI YAŞAMAYIN.