“Emekçiye ‘ZOR’u Lâyık Gören Yemeksepeti…”

203

Mehmet Bülent Deniz // Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı

Yemeksepeti firmasında çalışan işçilerin sendikal örgütlenme mücadelesini değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; “salgın döneminin görünmeyen kahramanlarının sendika hakkı engellenemez” dedi.

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:

TC. Anayasası’nın 51. maddesi, çalışanların ekonomik ve sosyal hak ve çıkarlarını korumak için sendika kurma hakkını düzenlemektedir. Çalışanların sendika kurma ve üye olmaları, anayasal güvence altındadır.

Ancak Türkiye’nin önde gelen E-Ticaret firmalarından biri olan Yemeksepeti’nde çalışan binlerce emekçinin, sendikaya üye olma haklarının engellendiğine ilişkin iddialar üzerine; Tüketici Birliği Federasyonu olarak, sendikal örgütlenme çalışmasını yürüten Türkiye Devrimci Kara, Hava, ve Demiryolu Taşımacılığı İşçileri (Nakliyat-İş) Sendikası ile görüşülerek, öne sürülen sorun hakkında bilgi alınmıştır.

Nakliyat-İş Sendikası yetkilileri tarafından; “adı geçen firmada çalışan yaklaşık 2000 civarında taşıma işçisinin sendikaya üye oldukları, ancak firmanın sendikal örgütlenmenin önünü kesmek amacıyla işyeri kodunu değiştirdiği, çok sayıda işçinin muvazaalı şekilde aynı adreslerde kurulan yeni işyerlerine aktarıldığı, sendikal örgütlenme çalışmalarını yürüten emekçilerin işten atıldıkları, işyeri kodunun usulsüz işlemlerle değiştirildiği, başta İstanbul olmak üzere, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Eskişehir, Konya’da yaklaşık altı bin civarında emekçinin demokratik haklarının ellerinden alınmak istendiği” bilgisi verilmiştir.

Bu iddialar üzerine, Yemeksepeti firması ile iletişim talebinde bulunulmuş, ancak Tüketici Birliği’nin bu talebi, bugün itibariyle firma tarafından görmezden gelinmiştir.

Tüketici Birliği Federasyonu tarafından yapılan başkaca araştırmalarda da, firmanın, emekçilerin sendikalaşma haklarını kullanmalarını engelleyecek tutum içinde oldukları gözlemlenmiştir.

Özellikle salgın döneminin sıklıkla yaşanan tam kapanma günlerinde, başta gıda olmak üzere yaşamsal birçok ürüne ulaşmak için kullandığımız E-Ticaret firmalarının emekçileri, yaşanan zor günlerin görünmeyen kahramanlarıdır. Özellikle moto kurye olarak çalışan emekçilerin, o günlerdeki mesaileri toplumsal hafızamızdadır.

Bu nedenle Tüketici Birliği Federasyonu, çoğunluğu moto kurye olarak görev yapan Yemeksepeti emekçilerinin anayasal hak olan sendikal örgütlenme haklarını kullanmalarına ilişkin takınılan olumsuz tutumun karşısında, emekçilerle dayanışma içindedir. Bu dayanışma kapsamında, Yemeksepeti firmasına yönelik olarak boykot kararı alınmıştır.

Öne sürülen iddialara ilişkin Yemeksepeti firması tarafından kamuoyuna aydınlatıcı açıklama yapılarak, emekçilerin sendikal örgütlenmelerine yönelik olumsuz tutumdan vazgeçilene kadar, tüketimden gelen gücümüz harekete geçirilecek ve Yemeksepeti firmasından alışveriş yapmayacağız.

Tüketici tercihleriyle çok kazanan firma haline dönüşen Yemeksepeti’nin, bu kez tüketici boykotu ile karşı karşıya kalacağı “zor”luğu dikkate alması ve emekçilere uyguladığı “zor”dan vazgeçmesi için uyarıyoruz.

Editörden: İlgili makalede yer alan tüm kişi ve kurumların her türlü cevap hakkı saklıdır. Saygılarımızla. Nilüfer Tuba Akman