Ekran karartma cezası Anayasa’ya aykırıdır

362

Turhan Çakar // Tüketici Hakları Derneği THD Genel Merkezi Genel Başkanı

  • Tüketicilerin haber alma hakki engelleniyor
  • Ekran karartma demokrasiye, hukuk ve adalete aykırıdır
  • Ekran karartma sosyal gelişmeye zarardır
  • Haber verme ve alma özgürlüğünün gerekleri yerine getirilmeli

RTÜK’ün Halk TV ve TELE 1’e beş gün “ekran karartma” cezası vermesi halkın, tüketicilerin haber alma hakkı ve özgürlüğüne aykırı bir uygulamadır. 

Haber alma hakkı ve özgürlüğü, aynı zamanda demokrasi ile de bir bütündür. Eğer, haber alma hakkı ve özgürlüğü engelleniyorsa demokrasi yok demektir. Demokrasi yoksa, haber alma hakkı ve özgürlüğü de engellenmektedir.

Televizyon ekranlarının karartılmasıyla halkın, tüketicilerin haber alma hakkı ve özgürlüğü ile gerçekleri öğrenme hakkı engelleniyorsa demokrasiden, adaletten ve hukuktan söz edilemez. Bu uygulamadan toplum her yönüyle zarar görür. Toplumun sosyal yönden gelişmesine zarar verir.

RTÜK’ün Halk TV ve TELE 1’e uygulayacağı “ekran karartma” cezası, Anayasa’nın “Haberleşme Hürriyeti” başlıklı 22.maddesi ile “Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti” başlıklı 26.maddesine aykırıdır.

RTÜK’ü, halkın ve tüketicilerin Anayasadan kaynaklanan haber alma hakkı ve özgürlüğü ile basın ve yayın kuruluşlarının haber verme ve yayma hakkı ile özgürlüğünün gereklerini yerine getirmeye çağırıyoruz. 

Basınımıza, kamuoyuna, ilgili ve yetkililere saygıyla duyurulur.

Önceki İçerikİsfanbul Tema Park’ta 5D ve 4D keyfi yeniden başladı
Sonraki İçerikAvukatlık Kanunu Değişiklik Teklifi Hakkında Basın Bildirisi